Hakkımızda


Uskudarim.com Hakkında

Merhabalar,

Her şey 2001yılında evlerde internetin bu kadar yaygın olmadığı, akıllı telefonun adının dahi bilinmediği yıllarda büyük bir hevesle aldığım dijital fotoğraf makinesi ile başladı. 

İnternetin sadece "chat" aracı olarak kullanıldığı zamanlarda, dijital fotoğraf makinesi ile çektiğim Üsküdar fotoğraflarlarını yayınlama hevesi doğdu içime.  Üsküdar sevdası ile yola çıkıp Üsküdar'ı anlatan bir site kurma fikri geldi aklıma. İnternetin şimdiki gibi yaygın olmadığı ve site hazırlamanın o yıllarda çok fazla kişi tarafından bilinmediği zamanlarda kendi kendime araştırarak amatör bir site kurdum. İçinde birkaç bilginin olduğu bu amatör site üzerinde kendimi geliştirdim, fikirlerimi olgunlaştırdım.

İki yıl farklı bir isim ile yayın yaptıktan sonra  2003 yılında resmi olarak isim hakkımı alıp yayın hayatına başladım. Bu nedenle Üsküdar hakkında kurulan ilk özel internet sitesi özelliğini taşımaktayız.

2003 yılında Üsküdar'ı tanıtmak adına yayın hayatına başlayan internet sitemiz kısa sürede büyük ilgi gördü. Üsküdar sevdalısı birbirinden değerli çalışma arkadaşlarımızın desteği ile 2 bin kişiden fazla üye sayısına, günde yüzbinlerce ziyaretçisi onlan bir internet sitesi haline geldik. 2 bin üye sayısı gözünüze az gelir mi bilmiyorum ancak 2003-2004-2005 yıllarından bahsediyorum. O zamanlar twitter yok (twitter'ın kuruluşu 2006) Facebook ise 2004 yılında kuruldu ancak Türkiye'de çoğu kimse tarafından bilinmediği için çok az kullanılıyor. Uskudarim.com ise hiçbir twetter, facebook desteği olmadan dilden dile Türkiye'nin her yerinden yüzbinlerce ziyaretçi sayısına ulaşıyor, binlerce üyelik alıyordu. Bu bizim için inanılmaz bir başarıydı. 

Arama motorlarında Üsküdar ile ilgili herhangi birşey arandığında ilk sayfada yer almanın mutluluğu ve gururu içinde olduk. Bu durum birçok gazete ve derginin de dikkatini çekti. TRT'de dahil olmak üzere ulusal yayın organında haber olmayı başardık.

2008 yılında yaşadığım bir sağlık sorunu nedeniyle, Uskudarim.com'un yayın hayatına 2 sene kadar ara vermek durumunda kaldım. 2010 yılında herşey yoluna girdikten sonra şimdiki site şablonuna geçip, içeriği daha zengin yeni yüzüyle tekrar siz değerli ziyaretçilerimizin karşısına geçtik.

İnternet sitemizin bir ilk olması nedeniyle, bugün internette kurulan Üsküdar ile ilgili bir çok siteye de ilham kaynağı olduğumuzu düşünüyoruz. 2003 yılından sonra bu yolu kullanan başka siteler gerek site dizaynımızı, menülerimizi sitemize benzer şekilde düzenlediğini fark ediyoruz. Logomuzdaki tema'nın bile değiştirilerek kullanılması, haberlerin, tanıtımların bizden sonra yapmaları diğer siteleri de peşimizden sürüklediğimizi gösterdi. Bizim seneler önce çok kısıtlı kaynaklarla yaptığımız işleri şimdi büyük bütçeler, kadrolar, destekler, ajanslar sayesinde yapan internet sitelerini gördükçe seneler önce imkansızlıklar içinde ne kadar büyük işler yapmış olmanın gururunu yaşıyoruz.

Geçmişte internet sitemiz öncülüğünde birçok Konser, röportaj,Tiyatro ve Gezi organizasyonları yapılmış, Üsküdarlı Ünlüler ile sevenlerini biraraya getirmiştik. İnternet sitemiz öncülüğünde yaptığımız etkinliklerimizi görmek için burayı tıklayabilirsiniz.

İnternet sitemiz ağırlıklı olarak Üsküdar Sevdası, Üsküdarlı olmak, Üsküdar'ın geçmişi hakkında ziyaretçisini bilgilendirip, fotoğraflar sunmaktadır. Bunun yanında güncel Üsküdar Haberlerini de yayınlamaktayız.

Sitemizde Üsküdar haberlerini yayınlarken özel bir seçim de yapılmaktayız. Genellikle gazetelerin üçüncü sayfasında yer alan (cinayet, kavga, saldırı gibi) haberleri yayınlanmıyoruz. 

Bir konuda çok fazla soru geldiği için de belirtmek isteriz ki; Üsküdar Belediyesi'ne bağlı bir yayın organı değiliz. Ayrıca hiçbir siyasi parti tarafımızda yoktur. Hiçbir kurum kuruluşun da yayın organı, destekçisi değiliz. Samimi ve içtenlikle hiçbir karşılık beklemeden Üsküdarımızı seviyor, gönüllü olarak bilgisayarlarımızın karşısına oturuyoruz.

İnternet sitemizi gezdiğinizde sitemizin çok farklı bir noktada olduğunuzu anlayacağınızdan eminiz. Üsküdar'ı hayranlıkla anlatmamız, Üsküdar'a sevgimiz, Üsküdar'a bakış açımız bizi "Üsküdar'ın Gerçek İnternet Sitesi" yapan, farkımızı ortaya çıkartan en önemli unsurlardan bir tanesidir.

Sitemizde köşe yazısı yazmak, fotoğraf çekmek veya bizimle birlikte Üsküdar'a gönül verip ne yapabilirim diyen herkesi sitemize davet ediyor, bizimle iletişime geçmesini bekliyoruz. Dini, dili, siyasi görüşü, oturduğu-yaşadığı yer ne olursa olsun, tüm Üsküdar dostlarımıza kapımız sonuna kadar açıktır.

Üsküdar sevdalısı içinde olan, Üsküdar'ı seven  tüm gönüldaşlarımızı sevgi ve muhabbetle kucaklıyor hep birlikte sitemizde buluşmayı ümit ediyoruz. 

 
Erdal Gökyıldız
uskudarim@gmail.com