Muhabir olmak ister misiniz?

Üsküdarlıları üzen satış

Erdal Gökyıldız

Erdal Gökyıldız

E-Posta : uskudarim@gmail.com

 Sultantepe Korusu

Üsküdar Sultantepe civarında oturanlar çok iyi bilirler... Sultantepe Halide Edip Adıvar Lisesinin arkasında bir koru vardır. Üsküdar'ın halkı bu koruya piknik yapmak, deniz havası almak, o müthiş, eşsiz manzarayı görmek, tertemiz havayı içine çekmek için giderlerdi. İçinde Sultantepe Spor kulübünün'de antreman yaptığı bir saha ve dut ağaçlarından tutun da çam ağaçlarına kadar binlerce ağaç vardı.

Bir sabah Üsküdarlılar bu korunun yanından geçerken özel güvenlik görevlilerinin olduğunu gördüler. Neden buradasınız sorunu sorduklarında da şok eden cevabı aldılar "bu koru satıldı"

Çocukluğumuzun geçtiği bu korunun satılması artık bir daha bu koruya giremeyecek olmamız tüm Üsküdar'lıları olduğu gibi benim de içimde derin bir yara açtı.

Bir gün gelipte bu civarda oturan ailelerin nefes aldığı, müthiş bir manzaraya sahip olan, hatta Türkiye'de manzara bakımından bir eşi ve benzerinin olmadığı bu korunun satılacağı hiç aklıma gelmezdi. Eğer bir gün satılacağını bilseydim, bu koruda daha fazla fotoğraf çektirir, daha fazla vakit geçirir, her köşesine özlemle tekrar tekrar bakmak isterdim.

Bu muhteşem korunun neden satıldığnı öğrenmek için biraz internette gezindiğimde Cumhuriyet Gazetesinin haberine rastladım. Gazete koruyu 3. havalimanı ihalesini alan Cengiz İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Cengiz satın aldığını yazmıştı.

Habere göre içinde 3 bin ağacın bulunduğu, 81 bin 511 metrekarelik ormanlık arazinin “yüzde 65’ini TMSF’den, yüzde 35’ini ise özelden aldık" demişler.

“Bir inşaat firması olarak, tapu kayıtlarında koru olarak gözüken arsada ne yapmayı planlıyorsunuz” şeklindeki soruya “İçinde tarihi köşk var. Restore edilerek kullanıma açılacak cevabını vermişler.

Üsküdar Belediyesi’nin internet sitesinde koru şöyle tanıtılıyordu : “Üsküdar, Hacı Hesna Hatun Mahallesi, Paşalimanı Caddesi üzerindedir. Fethipaşa ve Demirağ korularının devamıdır. Demirağ Korusu’ndan bir duvar ile ayrılır. İçerisinde iki eski eser kalıntısı, su sarnıçları ve su kuyuları vardır.”

Gerçekten de çocukluğumuzda ne olduğunu bilmeden koşup oynadığımız, piknik yaptığımız yerde bir takım yıkık dökük yerler vardı. Biz buraların ne olduğunu bilmezdik, tarih bilincimiz olmadığı için de kimse buralara gelip bu yıkıntılara değer vermezdi. Kimsenin olmadığı zamanlarda bazı kimseler buralara gelip içki içer şişelerini de buralara atarlardı. Koru öyle büyük bir alandı ki, korkudan gidemedimiz uzak yerleri vardı.

Ne tesadüftür ki bir süre sonra bu koruda bir yangın çıktığnı ve içinde bulunan Hüseyin Avni Paşa'ya ait köşkün de yandığını sizler gibi medya'dan öğrendik. Yüzlerce yıllık tarihin bu kadar saklanıp daha sonra gözümüzün önünde yok olması içimizi cız ettirdi.

Satış siyasi midir? Bunu bilemiyoruz ancak temennimiz şudur ki; Sultantepe Korusu yeniden bütün halkın rahatça girip yine vakit geçirebileceği bir yer olsun. Bu eşsiz manzarayı yeniden herkes seyretsin. Çocuklarımız da burayı görsün, koşsun, oynasın..

2003 yılında sultantepe korusundan çektiğim iki manzara resmi
İzlenme: 922
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

YAZARLAR

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL

ÇOK OKUNANLAR


  • Haber bulunamadı

FOTO GALERİ

Ziyaretçi Sayacı

Bugün:
0 hit, 0 ziyaretçi, 0 ziyaret
Bu hafta:
101 hit, 48 ziyaretçi, 52 ziyaret
Bu ay:
766 hit, 398 ziyaretçi, 427 ziyaret
Toplam:
79151 hit, 27626 ziyaretçi, 30325 ziyaret