Muhabir olmak ister misiniz?

Üsküdarın En Eski Esnaf Lokantası

Erdal Gökyıldız

Erdal Gökyıldız

E-Posta : uskudarim@gmail.com


Üsküdar'dan söz ediyorsak Üsküdar'ın en eski esnaf lokantası olan Kanaat Lokantası'dan bahsetmemek olmaz.

Boğazına düşkün olanlar Üsküdar'da Kanaat Lokantasının lezzetini mutlaka duymuşlardır.

Üsküdar ismiyle adeta özdeşleşmiştir. 1933 yılında kurulmuş olan lokantanın ilk sahibi Ali Özçakmak'dır. Makedonya'da dondurmacılık yapan Ali amca, Üsküdar'da açtığı lokantada dondurma yapıp satar, Ali amca'nın yemekleri ve dondurmaları o kadar beğenilir ki işlerini büyütür, hala Üsküdar'da Osmanlı Mutfağının en güzel örneklerini müşterilerine sunmaktadır. Eskiden nasılsa aynı tarzını hiçbir şekilde bozmamıştır.

Buranın eski halini hatırlayanlar bilir, aslında şimdiki dükkanın yarısı kadar ahşap doğramalı bir lokantaydı.


Yanında bir-iki pompası bulunan bir benzin istasyonu vardı. (Yandaki resimde dikkat ederseniz BP yazısı direğin arkasında gözüküyor.) Çocukluğumda o benzin istasyonu'nun bu kadar Üsküdar'ın içinde, apartman altına yapılmasına zaten hiç anlam verememiştim. Daha sonra benzin istasyonunu kaldırdılar.
Kanaat Lokantası benzin istasyonunun yerini de alarak şimdiki büyüklüğüne ulaştı.

Başka bir ayrıntı daha;

Bir de bu lokantanın biraz daha ilerisinde Genç Kebap vardır. O da Üsküdar'ın bayağı eskilerindendir. 1985 yılında açılmıştır. Bu kebapçı lahmacunu ile meşhur bir yerdi. Üsküdar'da eskiler bilir şimdiki yerinde değildi. Marketin yanında köşe'de iki katlı küçük bir yerdi. Alt katta lahmacun fırını, karşısında camekanlı bir bölüm, bar taburesi oturaklarında bazen ayakta bazen tabureye oturarak lahmacun yenirdi. Hatırladığım kadarıylada sadece lahmacun servisi vardı.
İçerisi her zaman tıklım tıklımdı. Ahşap kahverengi bir dükkandı. Dükkan yola o kadar yakındı ki, yolun kenarında değil adeta yolun ortasındaydı. Köşeyi dönen yayalar, camekanın arkasında lahmacun yiyen kişilerle gözgöze gelirlerdi. (Elinde bu dükkanın eski fotoğrafları olan varsa gönderirlerse çok mutlu olurum)

1996 yılında Genç Kebap'ın yeri yıkılarak, yolun köşesi genişletildi. Şimdiki Mado'nun yanına alınıp geniş bir yer verildi. Yeni yerleri eskisi kadar lezzeli lahmacunlar yapamasa da Üsküdar'da kalabalık kebapçılardandır. Menüsünde hemen hemen bütün kebap çeşitleri vardır.

Tekrar Kanaat Lokantasına dönecek olursak; Kanaat Lokantasından içeri girer girmez sizi çeşit çeşit tatlılar karşılar. Yazın nefis dondurma çeşitlerinin müdavimleri çoktur.

Ramazan ayında iftarda ve sahurda açıktır ve tıklım tıklım olur. Erken gitmezseniz yer bulmanız neredeyse imkansızdır.

Kanaat Lokantası hakkında İnternette olumlu / olumsuz birçok yorum vardır. Doğrusunu söylemek gerekirse gerçekten hizmet anlamında çok profesyonel değiller. Yeri Üsküdar'ın tam merkezi olduğu için müşteri sıkıntısı çekmemenin rahatlığı da vardır.

Müşteri memnuniyetinin çok önemsendiği günümüzde, müşteriye müthiş itibar gösterip bir tabak yemeğe dünyanın hesabını çıkartmıyorlar. Sadece işlerini yapıp, karşılığında da makul olan bir ücret alıyorlar. Temiz bir işletme. Dışarıdan bakıldığında büyük bir lokanta havasında olmasına rağmen küçük bir esnaf lokantası mantığı ile çalışıyorlar. Garsonları bel hizasında (öğretmen önlükleri gibi) yarım önülükler giyiyorlar.

Kredi Kartı geçmemesi de bazı müşterileri hayal kırıklığına uğratmaktadır.

Üsküdar Kanaat Lokantasında geleneksel yemek ve tatlıları bulabilmeniz en büyük özelliğidir.

Adres : Aslında kime sorsanız gösterir ancak biz yine de adresini verelim.

Selmanipak cd. No:9 Üsküdar Tel: 0216 341 5 444 – 0216 5533791
İzlenme: 1765
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

YAZARLAR

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL

ÇOK OKUNANLAR


  • Haber bulunamadı

FOTO GALERİ

Ziyaretçi Sayacı

Bugün:
0 hit, 0 ziyaretçi, 0 ziyaret
Bu hafta:
179 hit, 82 ziyaretçi, 89 ziyaret
Bu ay:
844 hit, 432 ziyaretçi, 464 ziyaret
Toplam:
79229 hit, 27660 ziyaretçi, 30362 ziyaret