Eskiden Nasıldı?

Erdal Gökyıldız

Erdal Gökyıldız

E-Posta : uskudarim@gmail.com

80'lerde Üsküdar'da çocuktum. O zamanlara dair aklımda birçok şey kaldı.

Herşeyden önemlisi Üsküdar bu kadar kalabalık değildi. Bir sürü boş arsa vardı. Vaktimizin çoğunu boş arsalarda top oynayarak geçirirdik.  Çok sayıda yıkılacak gibi duran ahşap evler vardı. Bu ahşap evlerde çok yaşlı teyzeler amcalar otururlardı. O evlerin içinde yaşanmışlıklarını çok merak ederdim. Kapılarını açtıklarında rutubet kokusu gelirdi. Derme çatma soba borularından simsiyah dumanlar yükselirdi gökyüzüne. Hani bir koku insanı yıllar öncesine götürür ya, şimdi yine o rutubet kokusunu duysam Üsküdar'da o ahşap evler gelir aklıma...

Tabi şimdi o ahşap evlerin sahipleri vefat etti, evlerin çoğu yıkıldı, bazılarının yerine yeni binalar yapıldı. O zamanlar fotoğraf teknolojisi tabi bu kadar gelişmiş değildi. 36 ve 28'lik poz diye bir tabir vardı. Fotoğraf çekmek için fotoğrafçıdan makara almak gerekirdi. Fotoğraf çektirdikten sonra'da tab ettirmeye götürürdük. Fotoğraflar 1 haftadan önce teslim edilmezdi. Bazen çekilen fotoğraflar "yandı" derlerdi çok üzüldürdük. Fotoğrafçıdan eli boş çıkardık. 

Birde çocuktum tabi, fotoğrafın sadece insanlara çekildiğini düşünürdüm. Etrafın fotoğrafının çekilmesine boşuna gözüyle bakardım. Eğer aklıma gelseydi mahallemizi, oyun oynadığımız boş arsaların Üsküdar'ın o eski halinin fotoğraflarını çekmeyi çok isterdim. Şimdi dijital fotoğraf makinesinin deklanşörüne korkusuzca ard arda basıyorum, mümkün olduğunca heryeri fotoğraflamaya çalışıyorum. Son zamanlarda çektiğim fotoğraflara baktığımdamda bile bazı yerler 5-10 yıl içinde çok değişmiş olduğunu görüyorum. 

Mahallemizde çekemediğim yerler bir yana, en çok 1995 yılında kız Kulesi yenilenmeden önce  o eski halini fotoğraflayamadığıma çok üzülüyorum. 

Kız Kulesinin o eski haline karşıdan bakmayı çok özledim. Çocukluğumda babam bizi sahile götürdüğünde çok mutlu olurdum. Bize sahilin eski halini anlatırdı. Buralar eskiden gezilecek gibi değildi şimdi çok güzel yaptılar derdi. Şimdi ben birisine anlatsam buralar gezilecek gibi değil eskiden daha güzeldi diyorum.

Eskiden Nasıldı?
Üsküdar sahilinde şimdi olduğu gibi hiç bunaltıcı bir kalabalık yoktu. Beyfendiler, hanımefendiler aileler gezerdi. Hatırladığım kadarıyla Sahilde Üsküdarlıların dışında yabancı da görmezdik. Şimdiki gibi Kız kulesinin karşısında restorantlar cafe'ler çay bahçeleri de yoktu.

Kız kulesi yeni halini aldıktan sonra Üsküdar sahili çok değişti. Hemen karşısına 4 iskemle 1 masa ile kurulan girişimcileri gördük. İlk zamanlar zararsız gibi görülen bu işletmeler kış mevsiminin gelmesiyle çay ocaklarnın etrafını birkaç naylonla sarıp muhafazalı hale getirdiler. Sonra naylonlar gitti daha korunaklı mazmelerle sardılar. Bunu gören başka bir işletmeci az ilerisine aynı sisetmde bir yer yaptı. Sonra bunlar iki - üç katlı gayet lüx işletmelere dönüştü.

4 sandalye ile başlayıp 2-3 katlı restorantlara dönüşen o yerler işletmelerin kendi tapulu malı mı? Yoksa belediyeden mi kiralandı mı? Siyasi bir çıkar için mi verildi? Tabi bunları bilmiyoruz.

Gönül isterdi ki, Kız Kulesi o eski haliyle kalsın, o eski hali restore edildikten sonra halkın ziyaretinde müze olarak kullanılsın. Yüzyıllar öncen bize kalan bu tarihi mirasın içkili bir restoranta çevirilmesinin çok kötü bir proje olduğunu düşünüyorum. 

Tüm Üsküdar'lı dostlarımıza sevgilerimi saygılarımı sunarım...


İzlenme: 849
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR