Yoros Kalesi

07 Nisan 2015 Salı 09:19
yoros-kalesi

Ceneviz Kalesi de bilinen yer Üsküdar'a yakın noktalardan biridir.

Üsküdar'a yakın yerler hakkında bilgi vermeye devam ediyoruz.

Beykoz Anadolu Kavağı, yeşil ve mavinin birarada bulunduğu nadide ilçelerimizden bir tanesi. Bu ilçede çok güzel gezilecek yerler bulunuyor. Bunlardan bir tanesi de Yoros kalesidir.

Yoros kalesi İstanbul'da Anadolukavağı sırtlarındaki Doğu Roma döneminden kalma kaledir.

İmparatorluk zayıf düştükten sonra Cenevizlilerin eline geçmiş ve uzun süre onların elinde kalmıştır; bu yüzden Ceneviz kalesi olarak da bilinir. Kalenin alanı İstanbul çevresindeki diğer bütün kalelerin alanından çok daha büyüktür. İç kesimdeki kulelerin bazıları hâlâ iyi durumdadır ve duvarlarda Yunanca yazıtları görebilirsiniz.

Anadolu Kavağına üç şekilde gidebilirsiniz. Boğaz turu ile giderseniz, bazı gemiler Anadolu Kavağında 2-3 saat mola veriyorlar. Bu mola sırasında buraya da uğrayabilirsiniz. Eğer özel aracınız ile gidecekseniz Üsküdar sahilinden Beykoz'a kadar hiçbir yere sapmadan gidip Boykoz'dan da Anadolu kavağına çıkabilirsiniz. Diğer bir alternatif ise bulunduğunuz yerden Beykoz otobüsü ile gidebilirsiniz.

Özel aracınız ile giderseniz, yolunuzun üzerinde bulunan Hz. Yuşa'nın kabrine mutlaka uğramanızı burada dua etmenizi tavsiye ederiz.

Yoros kalesi boğaza hakim bir noktada kurulmuş Cenevizlilerden kalma bir kaledir. Eskiden burası bir harabe halindeyken yapılan çalışmalarla restore edilmiş ve çevresine kafeler, çay bahçelerinin yapılmasına izin verilmiştir.

Manzarası temiz havası ile ziyaretçilerini büyüleyen bu yer, mutlaka gezip görülmesi gereken yerler arasında bulunuyor.

Yoros Kalesinin çevresinde dinlenebileceğiniz, birkaç çaybahçesi, restorant bulunuyor. Bunlardan manzarasını beğendiğiniz herhangi birisine oturup çay içip birşeyler yiyebilirsiniz.

Restorantların, cafelerin hizmeti, ürünlerin kalitesi üst seviye olmamasına rağmen manzara olarak güzel bir yerde olmaları nedeniyle pahalı bir menüleri var. Örnek vermek gerekirse normal bir yerde çayı 1 TL ise burada 2,5-3 TL'ye satıyorlar. Diğer ürünlerin fiyatları da aynı şekilde pahalı. Aslında pahalı olması fiyat ve hizmete verilen bir bedel olsa kabul edilebilir ancak hizmet ve kalite düşük olunca bu pahalılık biraz anlamsız oluyor.

Haber Metni : Erdal Gökyıldız / İzinsiz kullanılması yasaktır, kullanılması halinde yasal yollara başvurulacaktır.


Haberin etiketleri:

Yoros Kalesi, Ceneviz Kalesi


Haber okunma sayısı: 2136

htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


YAZARLAR

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL

ÇOK OKUNANLAR


  • Haber bulunamadı

FOTO GALERİ

Ziyaretçi Sayacı

Bugün:
0 hit, 0 ziyaretçi, 0 ziyaret
Bu hafta:
108 hit, 36 ziyaretçi, 38 ziyaret
Bu ay:
420 hit, 164 ziyaretçi, 180 ziyaret
Toplam:
82562 hit, 29212 ziyaretçi, 32067 ziyaret