Hz. Yüşa (A.S) Kabri

23 Nisan 2015 Perşembe 15:11
hz-yusa-as-kabri

Üsküdar'a yakın yerleri dolaşırken Hz.Yüşa'nın bulunduğu Anadolu Kavağına gidiyoruz.

Üsküdar'a yakın yerlerden bir tanesi de Hz.Yüşa'nın bulunduğu tepe'dir.  Bu tepe İstanbul'da Çamlıca'dan sonra en yüksek ikinci tepesidir.

Yüşa Hz. türbesi Beykoz'da Anadolu Kavağı'nda yer alıyor. Denizden 201 metre yüksekte olması nedeniyle manevi atmosferinin yanında manzarası da oldukça güzeldir.

Hz. Yüşa Kimdir ? 
Yeşu (Yuşa) Beni İsrail'e gönderilen dört büyük peygamberden biridir. Yuşa Peygamber, Yusuf (a.s) neslinden olup, Hz. Musa ile aynı çağ'da yaşamışlardır. Hz. Musa'nın Genç Yuşa ile "İki denizin birleştiği yere kadar yaptıkları yolculukları ve burada Hızır (A.S) ile buluşmaları Kuran-ı Kerim'de Kehf Suresi'nin 60-65. ayetlerinde anlatılır.

Hz. Musa'nın yanındaki genç adamın Hz. Yuşa olduğu rivayetlerden anlaşılmaktadır. Hz. Yuşa'nın mezarı tam olarak belli değildir ancak Beşiktaş'ta türbesi bulunan Kanuni Sultan Süleyman'ın sütkardeşi Yahya Efendi'nin (1494-1570) manevi keşfi ile irtibatlandırılarak yaygınlaşmıştır. Bazı tefsirlerde Hz.Yuşa'nın, Hz.Musa'nın vefatından sonra peygamber olarak görevlendirildiği, Hz. Musa'nın yeğeni ve yardımcısı olduğu, Hıristiyanların ve Yahudilerin ona Yeşu dedikleri yazılıdır. Yuşa adını İbranice'den alır. İbranice'de "ye" Allah, "şua" kurtarsın demektir. Zaman içinde bu iki kelimenin birleşimi Yuşa olarak değişime uğramıştır. 

Türbe neden bu kadar uzun yapılmış?


Hz. Yüşa peygamberin mezarının Türkiye'de olması, hatta Üsküdar'a yakın bir yerde olduğunun rivayet edilmesi gerçekten bu topraklarda yaşayanlar için büyük bir nimettir. Bu türbe her dönem ülkeyi yönetenler ve halk tarafından sonsuz bir saygı, sevgi ve hürmetle sahiplenilmiş ve korunmuştur. Hz. Yuşa'nın mezar uzunluğu 17 metredir. Bu uzunlukta olmasının birkaç nedeni olduğu söyleniyor. Bir peygamber olduğu için ona duyulan saygı ve sevgiden dolayı, yeri manevi bir keşifle bulunduğu için büyük ve uzun tutulmuş ya da eski insanların bizlerden daha uzun boylu olduğu bilindiği için yapılmış olabilir.

Denizciler İstanbul Boğazı'nın dört manevi bekçisi olduğuna inanırlar. Osmanlı Devleti'nin son günlerine kadar, Boğaz'da deniz seferi yapan kaptanlar, yolcularını bu önemli manevi koruyucuların önünden geçerken Fatiha okumaya davet ederlerdi. Bu konu hakkında daha detaylı bilgi almak için tıklayınız.

Türbe nasıl tespit edilmiş?

Yahya Efendi, yazlık dergahında olduğu bir gece, rüyasında bir zat görüyor ve ona diyor ki; “ Ben Yuşa peygamberim ve şu tepede yatıyorum. Gel yerimi bul ve beni ziyaret et.” Yahya Efendi, sabah kalktığında gördüğü rüyayı yorumluyor ve kendi kendine Yuşa peygamberin kabrinin bilinen kaynaklara göre Filistin’de olduğunu söylüyor ve o gün rüyasında söylenen tepeye gitmiyor. İkinci gece de aynı zat tekrar rüyasına giriyor ve diyor ki; “ Niçin gelmedin? Bu sefer yarın gel ve beni ziyaret et.” diyor. 

Yahya Efendi bu kez rüyanın etkisinde kalıyor. Denilen yere yine gitmeyen Yahya Efendi’nin üçüncü gece yine aynı zat rüyasına giriyor ve azarlayarak aynı şeyleri tekrarlıyor. Bu defa Yahya Efendi, sabah kalkınca ilk iş olarak müritleriyle birlikte söylenen tepeye gidiyor. Etrafı inceleyen Yahya Efendi, koyunlarını otlatan bir çobana rastlıyor ve ona ne zamandır buralarda çobanlık yaptığını soruyor. 10 senedir oaralarda çobanlık yaptığını öğrendikten sonra, bu bölgede olağan dışı bir şey görüp görmediğini soruyor.

Çoban da bunun üzerine ona “ üzeri yemyeşil otla kaplı yeri görüyor musun? Koyunlara bu ottan yedirmek için sürekli buraya geliyorum, fakat koyunlar ne hikmetse bu yeşillik alana hiç girmiyor, sağından ve solundan geçerek diğer taraftaki otları yiyorlar, buraya basmıyorlar bile” diyor. Yahya Efendi de bunun üzerine, o yeri tespit ediyor ve işaretliyor. Daha sonra Sultan Süleyman’a intikal ettiriliyor ve o yere Hz. Yuşa için türbe inşa ediliyor. O günden bugüne Hz. Yuşa tepesi ziyaretçilerle dolup taşıyor.

Ziyaret notları


Yüşa Hz. bulunduğu yer pazar günü oldukça kalabalık, etrafında adak kesmek için birkaç yer bulunuyor. Her türbenin etrafında olduğu gibi burada da dini eşyalar satan dükkanlar var. Buraya kadar gelmişken yoros kalesine de uğramanızı tavsiye ederiz.
Yoros kalesi hakkında bilgi almak isterseniz tıklayın.Adres : Anadolu Kavağı Mh., Hz. Yuşa Tepesi,  Navigasyon ile gidecekseniz 41.162399 enlem ve 29.085295 boylamda yer almaktadır. 
 

Haber okunma sayısı: 2593

htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER