Üsküdar'a İlk Teleferik Projesi

15 Nisan 2015 Çarşamba 10:46
uskudara-ilk-teleferik-projesi

1966 yılında İstanbul Valiliği, Gülhane Parkı ile Üsküdar Doğancılar arasında teleferik yaptıracakmış.

Hürriyet gazetesinin arşivlerinden ulaştığımız habere göre Gülhane Parkından Üsküdar Doğancılar Parkına teleferik yapılması düşünülmüş.

Gazete haberi şöyle;

Gülhane Parkı ile Üsküdar Doğancılar arasında yapılacak teleferik inşaatı hakkında Vilayet Bayındırlık Müdürlüğü uzmanları incelemelerine başlamışlardır.

Gerekli bütün masraflar il bütçesinden karşılanacaktır. Teleferik Gülhane Parkı'ndan 60 metre yükseklikte ilerleyerek Doğancılar Parkı'nın karşısındaki sahaya inecektir. Burada bir otopark ve kafeterya da inşa edilecektir.

Vilayetin bu teklifi belediyece tartışmalara yol açmıştır. Belediye Başkanlığı, Sarayburnu ile Üsküdar arasındaki bu teleferiğin silüeti bozacağını ileri sürmekte ve uygun görmemektedir.

Şiddetli rüzgar akımları dolayısıyla da gidiş ve gelişin çeşitli yönlerden mahzurlu olacağı da ileri sürülmektedir. Fakat Valilik, kararlı olduğundan Belediye Başkanlığı'nın bütün itirazlarına rağmen teleferik için müracaatı Belediye'ye yapacaktır. Başkanlık tarafından herhangi bir itiraza uğramaması için de müracaat doğrudan doğruya Belediye Meclisi Başkanlığı'na yapılacaktır. Başkan Ertuğrul Adalı bu kararın kabul edileceğini söylemiştir.

Hürriyet Gazetesi 17 Haziran 1966 Haber okunma sayısı: 1457

htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER