Üsküdar Belediyesinin İlk Binası

10 Mart 2015 Salı 16:54
uskudar-belediyesinin-ilk-binasi

İbrahim Paşa Köşkü

Doğancılar parkı karşısında,eski belediye önü sokağı üzerindedir.

Arkada büyük bir bahçesi ve bahçe içinde sarnıç vardır. Orta sofalı plan tipinde inşa edilmiştir. Sofalar dikdörtgen planlıdır. girişte zemini mermer kaplı bir hol bulunur. iki yanda odalar sıralanmıştır. iki taraflı merdivenle ikinci katın sahanlığına, buradaki tek merdivenle de üst kata çıkılır. Zemin katta merdivenin altındaki kapıdan bahçeye çıkış düzenlenmiştir.

Üç katlı ahşap yapı İbrahim Paşa'nın malı idi. Kendisi 1912 tarihinde vefat etti. Kabri, Üsküdar'da, Hüdâyî Aziz Mahmud Efendi Camii hazîresindedir. 

Köşkün batıda giriş cephesi köşelerde öne çıkan üç katlı odalarla üç bölüme ayrılır. Katlar kornişlerle belirlenmiştir. Ortada geride kalan yüzeyde zemin katta mermer merdivenle çıkılan kapı, iki yanında pencereler bulunur.

İbrahim Paşa'nın ölümünden sonra bu yapı oğlu Nurettin Paşa'ya kalmamıştır. Çünkü Nurettin Paşa'nın hiç gayrımenkulü olmamıştır. Nurettin Paşa, İstiklal Harbi sırasında, 9 Eylül 1922'de, İzmir'e ilk giren kumandanlarımızdan biridir. Kendisi, hayatını emekli maaşı ile devam ettirirken Kadıköy Hasanpaşa Mahallesi'nde eski adı Kızlarağası Çeşmesi Sokağı olan şimdiki Müverrih Ağa Sokağı üzerindeki 23 no'lu evinde vefat etmiştir.


Köşk'ün üst katlarda aynı hizada ikişer pencere düzenlenmiştir.  Yan birimlerde her katta ikişer pencere bulunur. Saçak altında profilli bir korniş dolanır. Üstte çatı katı yükselir. Çatı alınlığında üç pencere bulunur.  Yapı ajurlu bir saçak kornişi ile bitirilir. Doğuda ve güneyde bahçeye açılan cephe kuzeyde bitişik nizamdadır. Pencereler iki bölümlü giotin pencerelerdir. Yapı onarımlar sonrası özgün cephe karakterini büyük ölçüde yitirmiştir.

Tapu kaıtlarına göre Çakırcı Hasan Paşa Vakfından olan konak varisleri tarafından 23 kasım 1924 tarihinde şehremanetine devr edilmiştir. Belediye 1924-1945 yılları arasında vakıf statüsünde konağı kullanırken 29.09.1945 tarihinden itibaren konak, bahçe ve suyun maliki olmuştur. 1987 yılında bir süre Üsküdar Belediyesi’ne verilen konak ve müştemilatı 1984 yılında, Üsküdar Çarşısında yeni belediye binasının yapılması üzerine boşaltılmıştır.
 
Günümüzde tarih ve tabiat vakfınca geleneksel el sanatları merkezi olarak kullanılmaktadır.Haber okunma sayısı: 1133

htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER