Selimiye Kışlası

13 Nisan 2015 Pazartesi 23:25
selimiye-kislasi

Yüzlerce odası bulunan Üsküdar Sarayı'nın yerinde şu anda Selimiye Kışlası bulunmaktadır.

Selimiye Kışlasının büyüklüğünü anlatmak için şöyle derler: Burada iki arkadaş birbirleriyle hiç karşılaşmadan askerliklerini tamamlarmış.

Kanuni Sultan Süleyman’ın, eski Bizans yazlık saraylarının bulunduğu bugünkü Selimiye Kışlası’nın yerinde, Mimar Sinan’a yaptırdığı Üsküdar Sarayı, 3. Murad tarafından esaslı bir tamire tabi tutularak yeni ilavelerle genişletildi. Özellikle 4. Murad’ın rağbet ettiği bir yer olan saray, bu dönemden sonra terkedilerek bazı küçük tamirlerin dışında esaslı bir çalışma görmedi.

Üsküdar Sarayı

Belgelere göre ilk defa 1584 tarihli Hünernâme yazmasında yer alan minyatürde rastlanılan Üsküdar Sarayı’nın, 1555 yılında yapıldığı söyleniyor.

Üsküdar Sarayı’nın yapılar topluluğu olarak görüldüğü ilk çizili belge 1581 tarihli Lokmân b. Hüseyin tarafından yapılan Şehinşehnâme minyatür albümündeki İstanbul planıdır.

Mimar Sinan Tezkiretü’l-ebniye’de bina olunan sarayları sayarken Sarây-ı Atîk, Sarây-ı Cedîd-i Hümâyun’dan sonra üçüncü sırada Üsküdar Sarayı’nı saymaktadır.

Bugün ne yazık ki çeşitli ve yoğun iskân katları altında kalan her iki sahada araştırma yapma umudu yoktur.

XVII. yüzyıldan sonra önemini yavaş yavaş kaybeden bu saray, 1794 yılında III. Selim tarafından yıktırılmış, binaya ait parçalar kısmen Topkapı Sarayı’na nakledilmiş, kısmen de Selimiye Kışlası’nın yapımında kullanılmıştır.

1829 yılları arasında kışlanın yerine Mimar Krikor Balyan'a kagir bir kışla yaptırmıştır. Daha sonra ise Sultan Abdülmecid döneminde binaya bazı bölümlerin eklenmesiyle Selimiye Kışlası bugünkü halini almıştı

Kışla, Kırım Savaşı sırasında (1853-56) hastane olarak kullanılan kışla, 1854-55'te İngilizlerin Ünlü hemşiresi Florence Nightingale altı ay kadar burada çalıştı. Birinci Dünya Harbi sırasında kışla yeniden orduya verildi. Cumhuriyetten sonra bir süre tütün deposu, 1959-63 arasında ise askeri ortaokul olarak kullanıldı. 1963 senesinde tamir edilerek Birinci OrduKarargahı haline getirildi. 1970'li ve 1980'li yıllardaki sıkıyönetim zamanında kışlada askeri mahkeme görev yaptı. Aynı zamanda askeri tutukevi olarak da kullanıldı. Günümüzde Birinci Ordu karargahıdır.

Selimiye Kışlası, 200 m x 267 m ebatlarında ortasında büyük bir avlu olan dikdörtgen şeklinde bir yapıdır. Boğaza doğru eğimli bir arazi üzerinde kurulduğundan, her yöndeki bodrum katı sayısı değişiktir. Bodrum katların üzerinde üç kat yer alır. Dört köşesinde yedişer katlı birer kule vardır. Kulelerden biri Florence Nightingale müzesi olarak kullanılmaktadır.

Haber okunma sayısı: 1997

htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER