Miskinler Tekkesi

21 Nisan 2015 Salı 15:28
miskinler-tekkesi

Çoğumuz 'miskin' sözünün sadece tembel ve iş yapmaktan kaçınan kişiler için kullanıldığını zannederiz

Üsküdar'da "Miskinler Tekkesi" ismini sıkça duyarım.  Şimdi size bu ismin nereden geldiğini yaptığım araştırmalar sonucunda anlatacağım. Üsküdar'ı araştırdıkça, Üsküdar'a yeniden hayran kalıyor. Osmanlı'nın bu topraklara çok değer verdiğini gördükçe burada yaşadığım için mutlu oluyorum.

Üsküdar'da ismi olup bina'nın bulunmadığı yerlerden bir tanesi de "Miskinler Tekkesi"dir.

Çoğumuz 'miskin' sözünün sadece tembel ve iş yapmaktan kaçınan kişiler için kullanıldığını zannederiz ama 'miskin'in bir başka karşılığı daha vardır: 'Cüzzam hastalığına yakalanmış', 'cüzzamlı' demekmiş. Cüzzamlıların toplu olarak kaldıkları mekánlara da 'miskinhane' veya 'miskinler tekkesi' derlermiş. Üsküdar halkı zerafet ve kibarlığından dolayı kesinlikle bu insanlara hasta ve hastalıklı gözüyle bakmazmış. 

Batı dünyasının bir asır öncesine kadar toplum dışına ittiği ve şehirlerin değil içinde, yakınlarında bile yaşamalarına izin vermediği cüzzamlılar Anadolu'da her zaman şehirlerde ama dış mahallelerde yaşarlarmış.

Onlar için vakıflar kurulmuş, hastahaneler açılmış ve bunlara gelir kaynakları temin edilmişti. Üsküdar'da bulunan miskinler tekkesinin kapısında 7 tane "Fukara Taşı" bulunurmuş. Oradan geçen herkes Fukara (sadaka) taşına bir miktar para bırakırmış. Fukara taşı hakkında daha fazla bilgi almak isterseniz tıklayın.

Miskinhanelerin hastahane haline gelmesi 1514 yılında Yavuz Sultan Selim zamanında oldu. Bu tarihte Üsküdar'da, bugünkü Karacaahmet mezarlığının yakınında açılan ve adına 'Miskinler Tekkesi' denilen cüzzam hastahanesi sık sık yapılan tamirlerle 20. yüzyıla kadar geldi ve 1927'de resmen kapandı.

Miskinler tekkesinin ilginç taraflarından biri, hastaların getiriliş şekliydi. Yetkililer nerede bir 'miskin' yani cüzzamlı olduğunu duyarsalar Üsküdar'a getirip miskinler tekkesine yatırırlarmış.

Hastaların kendi aralarında evlenmeleri serbestmiş ve Üsküdar'daki tekkenin sakinleri oldukça kalabalıkmış. Hastahanenin geliri ise büyük ölçüde adaklardan ve her zaman gelen yardımlardan sağlanır, yardımlarda bir azalma olması halinde devreye saray girer ve masrafları bizzat zamanın hükümdarı verirmiş.

Üsküdar'da bugün Ayrılıkçeşmesi'nden Nuhkuyusu'na giden yolun sol tarafından ilerlerseniz, büyük bir asfalt şantiyesiyle karşılaşırsınız. İşte bu şantiyenin bulunduğu arazi, 1967'de çevreyolunun yapımı sırasında yıktırılan cüzzamhanenin yeridir ve asırlar boyunca onbinlerce cüzzamlı burada yaşamıştır.

Karacaahmet Mezarlığının yıkılması hakkındaki yazımızı okumak için tıklayın.

Kaynak : Murat Bardakçı - Ahmet Yüksel Özemre - Üsküdar Belediyesi

Not : Yazının Uskudarim.com'dan alınıp kullanılması yasaktır.Haber okunma sayısı: 2870

htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER