Mimar Sinan Çarşısı - Çarşı Hamamı

25 Mart 2015 Çarşamba 21:04
mimar-sinan-carsisi---carsi-hamami

Mimar Sinan'ın Son Hamamı

Hakimiyet-i Milliye Caddesi üzerindedir.

Tam karşısında ve yol aşırı yerde Gülfem Hatun Camii vardır. Sultan II. Selim'in eşi ve Sultan III. Murat'ın annesi Nurbânu Valide Sultan tarafından yaptırılmıştır.

Mimar Sinan'ın bu eşsiz eseri 1583 yılında Toptaşı Cami'ine gelir olarak inşa olunmuştur.

Evliya Çelebi bu hamamdan "Çarşı içinde olan Çarşı Hamamı gayet ferah, havası hoş, yapısı hoş bir hamamdır. Sevimli, dilber, temiz tellâkları ve mavi peştemalları vardır" diye bahseder.

Bu hamamın Mimar Sinan'ın yaptığı son hamam olma özelliği vardır. 

1932 yılında Gümülcine eşrafından, gayet zengin bir kimse olan, merhum Mehmet Bozkurt Bey tarafından satın alınmıştır. Bu zat, hamamın cephesinde bulunan salaş ilâveleri kaldırmış ve cadde boyuna üç dükkân yaptırmıştı. Mavi Köşe ismiyle bilinen bu dükkânlar 1958 yılında yıktırılmıştır. Esas hamam kısmı bir marangoza kiraya verilmiş ve külhan kısmı da garaj olmuştu. Aynı sene Menderes İmarı'nda üç dükkân ile beraber hamamın erkekler ve kadınlar kısmının camekânları istimlâk edilmiştir.

Mehmet Bey, 1962 yılında hamamı şimdiki şekliyle restore ettirmiş ve Mimar Sinan Çarşısı adıyla işletmeye açmıştır.

Günümüzde bir tarafında yoğun bir şekilde canta satan esnaf, çarşının içinde gelinlikçi, ayakkabıcı ve giyim mağazası olan dükkanlar yer almaktadır. Park tarafındaki girişten üst tarafa çıktığınızda diş hastanesi olarak Mimar Sinan Diş Polikliniği bulunmaktadır. Çarşı fazla işlek bir yer olmamasına çok merkezi bir yer olması nedeniyle sürekli müşteri potansiyeli vardır.

Mimar Sinan'ın bir eserinin, yani kültürel mirasımızın bu şekilde özensizce dükkanlara kiraya verilmesi de üzücü bir durumdur.

Haber okunma sayısı: 5965

htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER