Yaşar Alptekin Eski Manken

03 Şubat 2015 Salı 08:34
yasar-alptekin-eski-manken

Yaşar Altekin'in Üsküdar Fıstıkağacı'nda çok güzel bir cafe-restaurant işlettiğini öğrendik

Söyleşi tarihimiz : 15.02.2007

Yaşar Alptekin, 10 Mart 1964 tarihinde Tekirdağ’ın Şarköy ilçesinde doğmuştur.Şarköy Lisesi’nden mezun olduktan sonra İstanbul’a gelmiş. 1980 yılında mankenliğe başladı. 1981 yılında Günaydın gazetesinin düzenlemiş olduğu dans yarışmalarına katılarak birinci olmamış ama madalya kazanmıştır. Aynı yarışmaya katılan diğer ünlü ise Hakan Peker'dir.

Hürriyet gazetesinin 1985 senesinde düzenlemiş olduğu, Halit Kıvanç‘ın sunduğu yarışmaya katılarak “1985 yılı Fotoroman Kralı” seçildi.

Kamerayla ilk tanışması 1986 senesinde “Kuruluş” isimli dizide gerçekleşti.  Erken yaşlarda mankenliğe başladı. Dizilerde, sinema filmlerinde oynadığı rollerle hemen fark edildi. 

Sakıp Sabancı‘nın 2004 yılındaki cenazesinden sonra eski yaşantısından uzaklaşıp kendisini ibadete verdi.

Eskiden favori mekanlarının gece kulüpleri, disko ve barlar olduğunu söyleyen Yaşar Alptekin şimdi Eyüp Sultan ve Aziz Mahmut Camilerinin yolunu tutuyor. Alptekin : “ Öğle namazlarını genellikle Eyüp Sultan’da, Cumaları da Aziz Mahmut Hüdai Camii’nde kılıyor. Türbeleri ziyarete gidiyor” derken bir farklılığı da dile getirmeden edemiyor: “Şimdi gerçek arkadaşlarla tanıştım” diyor.

Üsküdar Fıstıkağacında (15.02.2007) bir cafe'nin işletini alan Yaşar Alptekin'i ziyarete gittik. Bize hayatındaki değişiklikleri şöyle anlattı:

Sakıp Sabancı'nın cenazesi  benim hayatımın dönüm noktası oldu. Nur içinde yatsın Sakıp Sabancı öldüğünde kendisini tanımadığım halde televizyonda ölüm haberini duyunca çok üzüldüm. Neden bilmiyorum ama cenazesine katılmak istedim.

O zamanlar namaz nasıl kılınır hele cenaze namazı nasıl kılınır hiç bilmiyorum. Etrafımda bunu soracağım da kimse yok. Bir arkadaşımı aramak geldi aklıma hemen telefonla arayıp cenazeye gidelim mi diye sordum. Bana gidelim dedi. Demekki Rabbim o manevi duyguyu içime koydu. Cenaze günü motoruma atladık (tabi ben havalı havalı) Fatih Camii yolunu tuttuk. Cami'ye vardığımızda o artis Yaşar Altekin gitti üzerime bir ağırlık çöktü, içim titremeye başladı. Etrafıma bakındım herkes için normal bir gün gibiydi. Sonra tabuta baktım, içimden dedimki; burada şu anda Türkiye'nin en zengin adamlarından bir tanesi yatıyor. Dünya'dan ne götüyor? Hiç... Bunun herkese bir ibret olması lazım dedim. Etrafımı incelemeye devam ettim. Kimse cenazeyi bu şekilde görmüyor hiçbir manevi duygular içinde olmadığını sezdim. Herkes birşeylerle meşgul birbirleri ile konuşuyor. Kimisi de bir ünlü görme derdinde gibi etrafına bakıyor. Yalnız bir yaşlı teyze gördüm ellerini açmış dua ediyor. O anda içimi bir duygu kapladı arkadaşıma döndüm ve "ben namaz kılacağım" dedim. Arkadaşım da bana "senin kafana birşey mi düştü" dedi. Yok dedim "bana namaz kılmayı öğret ben namaz kılacağım" dedim. Tamam dedi. Sonra eve gittik bana namaz kılmasını öğretti.

Namaz kılmasını öğretirkende birçok not aldık. Arkadaşım gittikten sonra notlara baka baka namaz kılmaya çalıştım ama olmadı daraldım bunaldım. Evden çıkmak istedim. Saat çok geçti yakınlarda bulunan bir camii'ye gittim. Camii'nin kapalı olacağı hiç aklıma gelmezdi, Camii kapalıydı merdivenlerine kıvrıldım oturup beklemeye başladım. Bir yandan bekliyor biryandan da inşaAllah beni tanımazlar diye içimden söyleniyordum. Bana kızarlar, beni kovarlar senin burada ne işin var derler diye çok korkuyordum. Bu düşüncelerin altında eziliyordum ezildikçede sanki küçülüyor, küçülüyor, küçülüyordum. Sabah ezanına yakın sakallı yaşlıca bir amca geldi camii açtı. Ben hemen arkasından girdim içeri, zor farkedilecek bir yere oturdum. O anda ezan okunmaya başladı. Ezanın okunmasıyla bütün hücrelerim titremeye başladı. O anda öyle bir namaz kıldımki anlatamam.

Biraz daha sohbetten sonra birkaç fotoğraf çektirip Yaşar Alptekin'in yanından ayrıldık. Onun bu değişimini görünce biz de etkilendik, duygulandık mutlu olduk.

Uskudarim.com olarak bizi kabul edip en samimi duygularla yaşadıklarını anlattığı için kendisine teşekkür ediyoruz.

alsancak escortHaber okunma sayısı: 4089

htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER