Arzu Çağlan Üsküdarlı Radyocu

29 Ocak 2015 Perşembe 22:18
arzu-caglan-uskudarli-radyocu

Ben doğuştan Üsküdarlı’yım. Zeynepkamil hastanesinde doğdum.

Ne zamandan beri Üsküdar’da oturuyorsunuz?
Ben doğuştan Üsküdarlı’yım. Zeynepkamil hastanesinde doğdum. Kadıköy’de oturduğumuz için çocukluğum Kadıköy’de geçti. 1993 yılında Üsküdar Bağlarbaşı’na taşındım. Üsküdar’ı çok seviyorum. Bağlarbaşı’na ilk taşındığımda Capitol yoktu. Best FM’e gelmek için şimdiki Capitol’ün önünden otobüslere binerdim ama tabi o zaman boş bir arazi olduğu için özellikle akşamları çok sex izlekorkardım. Son 10 yıl içinde Bağlarbaşı inanılmaz değişti.

İşinizden Üsküdar’a nasıl gidiyorsunuz?
Genelde arabamla karşıya geçiyorum. Vapuru çok seviyorum, bazen vapurla geçiyorum. Üsküdar’da alışveriş yapıp dolmuşlarla evime gidiyorum.

Üsküdar’da nerelerden alışveriş yaparsınız?
Vaktim buldukça, evimin yakınında kurulan Pazartesi pazarına gidiyorum. Başka Üsküdar’da balık pazarına, Çarşamba günleri Kuzguncuk pazarı’na gidiyorum. Evde yemek yapmaya fırsatı bulamadığım zaman Kanaat’a gidiyorum. (Kanaat Üsküdar’ın eski en seçkin lokantası’dır) Diğer alışverişlerimi etraftaki marketlerden yapıyorum. Capitol’e de çok sık gidiyorum, orada çay içmeyi çok seviyorum. Bu arada ben çay’ı çok severim.

Üsküdar’da nerelere gezmeye nerelere gidiyorsunuz?
Bazen Capitol’e bazen de sahile iniyorum. Sahilde devamlı gittiğim bir yer yok hoşuma giden herhangi bir yerde oturuyorum. 6 Ay kadar çalışmadığım bir dönem olmuştu Üsküdar’ın tadını en çok o zamanları çıkartmıştım. Fethi Paşa Korusuna giderdim, özellikle hafta içi sahilde arabayla dolaşırdım. Kuzguncuk’ta kahvaltı yapıyordum. Şimdilerde iş yoğunluğundan dolayı çok fazla gezemiyorum.

Neden Üsküdar veya Anadolu yakası?
Anadolu yakası bana her zaman huzur veriyor. Ailem, arkadaşlarım, alışveriş yaptığım yerler hepsi Anadolu yakasında. Değiştirmeyi istemiyorum. Ben bu konuda çok tutucuyum. Avrupa yakasında Sultanahmet, Beyazıt, Eminönü taraflarını seviyorum, sanırım buralarda da biraz Anadolu yakası havası olduğu için seviyorum.

Çok sık seyahat ettiğinizi biliyoruz. Hindistan’a gitmiştiniz. Bu gezinizden biraz bahsedermisiniz?
Ben Hindistan’a gitmeyi hep hayal ederdim. Hindistan muhteşem bir yer, çok sık yurtdışına çıkıyorum. Hindistan dünyadaki hiçbir yere benzemiyor. Kültürleri, giyimleri, yemekleri, doğası çok farklı… Bir bayan arkadaşımla gitmiştim ve son derece güvenli bir yer. Bayan’lara çok saygılılar. Yalnız gezdiğinizde rahatsız etmiyorlar. İnsanları çok sevecenler.

Sizi sürekli radyo’da dinlediğimizde kıpır kıpır’sınız. Hiç canınızın sıkıldığı, moraliniz bozuk olduğu zamanlar olmuyor mu?
Tabi oluyor ama mikrofonun başına oturunca her şeyi unutuyorum. Dinleyenlerimle buluşunca her şey bambaşka oluyor. Hiç bant’tan yayın yapmadım. Eğer çok kötüysem hiç çıkmıyorum. Çünkü bant yayınında o enerjiyi bulamıyorum. İçime sinmiyor, samimi gelmiyor.

Program yaparken çıkış noktanız neresi?
Söylenmeyenleri söylemek istiyorum. Don Kişot gibi ama siyasete karışmak istemiyorum. Bunun dışında insanlarla ilgili, hayatla ilgili, magazinle ilgili, şehirle ilgili, bunları söylüyorum. Farklı söylemeyi seviyorum. Kimsenin hoşuna gitmeyecek diye bir şeyleri söylemekten geri durmuyorum. Tabi bu huyumdan dolayı bazen sanat camiasından bana küsenler oluyor ama sonra yine barışıyoruz.

Sizinde yaptığınız röportajlarda en çok geç kalınmasına kızdığınızı söylemiştiniz.
Çünkü canlı yayın, bir akışımız var. Her şey altüst oluyor. Bazı sanatçılar geç kalacağı zaman haber bile vermiyorlar. Ben yapılan işe saygı gösterilsin istiyorum. Yıllardır sanat camiasının içinde olan sanatçılar örneğin Zerrin Özer, Emel Mütfüoğlu, Yonca Evcimik, Muazzez Ersoy hepsi ortalama yarım saat önceden burada bulunuyorlar. Kaseti daha dün çıkmış kişi ya geç kalır, rahatsızdır, menajeri ile sorun çıkmıştır morali bozuktur hep bir stres, Bir Fatih Erkoç geliyor gayet rahat her şey yolunda, terbiyeli, gayet hazır, sohbetimizi ediyoruz.

Sanatçılardan konu açılmışken Müslüm Gürses hayranı olduğunu biliyoruz?
Gece programı yaptığım dönemde çok severek çalardım. Özellikle eski şarkılarını çok seviyorum. Sonra tanışınca daha çok sevmeye başladım. Kişilik olarak da güzel birisi...
Ben Bergen, Gülden Karaböcek’i de çok severim.

Evde boş vakitlerinizde neler yaparsınız?
Gece hayatını sevmiyorum. O yüzden evimde oturmayı bol bol televizyon seyretmeyi tercih ediyorum. Film izlemeyi çok seviyorum. Bazen günde üç film birden izliyorum. Yemek yapmayı çok severim. En güzel zeytinyağlıları yaparım.

Teknoloji ile aranız nasıl?
Özellikle meraklı değilim ama işimin gerektirdiği her şeyi teknik sistemi bilirim. Elektronik eşyalara da para harcamayı sevmiyorum. İşyerinde bütün gün bilgisayarda olduğum için evime de bilgisayar almıyorum.

Hangi takımlısınız?
Galatasaray

Kız Kulesi’nin eski halimi yeni halimi?
Eski hali çünkü daha gerçekti. Şimdi çok fazla betonlaştı ve Cafe olmasından hoşlanmadım. Müze olmasını veya bir resim sergisi olmasını isterdim. Birde vapurla geçerken arka tarafında görüntü kirliliği yaratmışlar. Cafe’nin gazoz şişelerini, kasaları, çöp kutularını koymuşlar Vapurla arkasından geçerken çok kötü bir görüntü olmuş.

Peki Üsküdar’da manevi bir hava hissediyor musunuz?
Bir sürü Cami - Çeşme var. Nereye bakarsanız tarihi ve manevi bir hava hissediyorsunuz. Özellikle Ramazan’da Üsküdar bambaşka oluyor. Birkaç defa merak ettiğim için Üsküdar’da kurulan Ramazan Çadırı’na gittim ancak kalabalıktan içeriye girmedim. Birde kim ne derse desin en güzel pide Üsküdar’da çıkıyor. Aziz Mahmut Hüdai Türbesine gitmek için çok niyetlendim ama her defasında bir işim çıktı ve gidemedim. Bundan sonra da kendi haline bıraktım ama mutlaka gideceğim.

Son sorumuz Uskudarim.com hakkında düşünceleriniz nelerdir?
İstanbul’da bu kadar çok semt olmasına rağmen ben çoğunun bu kadar özenle ve sevgi ile hazırlanmış bir web sayfası olduğunu sanmıyorum. Çünkü, Üsküdar özel bir semt ve siz de o ruhu taşıyorsunuz. Bence bundan sonra bol fotoğraf desteği ile bir de İngilizce bir tarihçe koyarak daha da büyütülebilir site.

 
Arzu Çağlan Röportajı : 11.08.2005

Haber Kaynağı: AA

Haberin etiketleri:

Arzu Çağlan


Haber okunma sayısı: 3360

htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER