Muhabir olmak ister misiniz?

Tarihi Çınaraltı Çay Bahçesi

30 Mart 2015 Pazartesi 15:49
tarihi-cinaralti-cay-bahcesi

Çengelköy'ün En Güzel Mekanlarından

İstanbul’u bilenler Üsküdar’ın, Üsküdar’ı bilenler Çengelköy’ün, Çengelköy’ü bilenlerin de Tarihi Çınaraltı’nın ayrı bir yeri olduğunu bilirler.

Aslında İstanbul’da Çınaraltı isminde bir çok çay içilecek yer bulunuyor. Bana kalırsa Çınaraltı ismini en çok hak eden ve en eskisi burasıdır. Bahçesinde bulunan yaşlı Çınar Ağacını gördüğünüzde buna siz de kanaat getirirsiniz.

Çay bahçesinin samimiyeti olur mu?

Çay bahçesinin samimiyeti olur mu demeyin. Onu çay bahçesinde oturduğunuzda hissediyorsunuz. İçerideki ahşap dekorasyon, gelen müşterilerden, gülen yüzlerle yapılan sohbetlerden anlayabiliyorsunuz. En güzel tarafı da evinizden hazırladığınız börekleri, poğaçaları, dilim dilim yaptığınız domates ve salatalıklarınızı burada evdeymişsiniz gibi bir masanızı kurarak yiyebiliyorsunuz. Hatta sofra bezinizi bile serip istediğiniz dekorasyonda kendinize özel mükemmel bir sofra kurabiliyorsunuz. Eğer evden hazırlıklı gelemediyseniz hemen etrafında bulunan börekçi dükkanlarından, tarihi Çengelköy Fırınından simit’inizi poğaçanızı alıp burada oturabilirsiniz. Canınız menemen, sucuklu yumurta çekerse de garsonlara hemen sipariş verebiliyorsunuz.

Doğal olarak çay ve içecek satışını kendileri yaptığı için dışarıdan getirmek yasak. Çay’da öyle sıradan bir çay değil. Kendilerinin de iddia ettiği gibi Türkiye’nin en güzel çaylarından birini burada içebilirsiniz. Öncelikle çay’ın birinci sınıfını, yani en güzelini özenle seçip alıyorlar. Daha sonra tozundan ayırmak için un eleği gibi bir elekten geçiriyorlar ve öyle demliyorlar. Bu işlemle çay’ın bir kısmı atıldığı için maliyeti yükseltiyor ancak Çay’ın berrak olmasını sağlıyor, kaliteden ödün vermiyorlar. Çay’ı güneşe tuttuğunuzda berraklığı ve rengi size “işte çay budur” dedirtiyor. Bir tane, bir tane daha, sonra bir tane daha sipariş veriyorsunuz.

Yaz’ın buraya sabah çok erken saatte gelmezseniz yer bulmak neredeyse imkansızdır. Tek kötü yanı ise -belki böyle bir durum yoktur- ancak yoğun zamanlarda önünüzdeki çay bitince garsonlar, yeni çay vermek için size sürekli “çay istermisiniz” şeklinde baskı yapıyorlar, çayınızı içtikten sonra şöyle rahat bir nefes alayım dediğinizde diğer müşteriler de kalkmanız için gözünüzün içine bakıyor.

Tarihi Çınaraltı Çay Bahçesi manzarası, samimiyeti, dekorasyonu, dışarıdan yiyecek getirme konsepti, kendilerini hiç bozmamaları ile gerçekten harika bir yer. Fiyatları da makul örneğin ufak çay 2 TL, büyük çay 3,5 TL, Patates tava 5 TL (mart’2015). Menü bir hayli geniş. İçecek, tost, balık, midye, sucuk, köfte, menemen çeşitleri bulunuyor.

Maalesef burada rezervasyon yaptıramıyorsunuz ayrıca kredi kartı da geçmiyor. Otopark alanı da bulunmuyor. Biraz ileride İspark’ın otopark’ında aracınızı park edip yürüyerek 5 dk. Buraya ulaşabilirsiniz. Sakın yol kenarına park etmeyin şansınız varsa bir şey olmaz ancak polis burada sürekli ceza kesiyor.

Adres : Çengelköy Caddesi, Çınarlı Camii Sokak No: 4 Üsküdar
Telefon : 0216 422 10 36
www.cengelkoycinaralti.com


Haber Metni : Erdal Gökyıldız
Haber okunma sayısı: 1558

htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER