Muhabir olmak ister misiniz?

Patso Burger

31 Mart 2015 Salı 17:13
patso-burger

Müthiş Lezzet Patates Ekmek

Patso Burger, Bağlarbaşı’dan Üsküdar merkeze giderken Fıstıkağacı’nda yolun sağ tarafında kalıyor. Cumhuriyet Lisesinin tam karşısında -1 hizasında.

Rize’li iki kardeşin kurduğu bir işletme. Özellikle geç saatlerde canınız bir şeyler yemek istediğinde önünden geçerken hep kalabalık olan bir yerdir. Küçücük dükkanda en az 8-10 kişi çalışıyor. Yanında 3-4 tane daha dükkan açılmış olmasına rağmen en meşhur olanı, en çok iş yapanı Patso Burger’dir. Bu işletmenin birkaç özelliği vardır. Birincisi patateslerinin Afyon’dan gelmesidir. Birçok kez önünden geçerken 03 Afyon plakalı kamyon’un önünde durduğunu, çuvallarla patates indirdiklerini gördüm. İkinci en önemli özelliği ise Afyon’dan çuvallarla gelen patatesler elde soyulup dilimlenerek kızartmaya hazır hale getiriliyor, yani hazır dondurulmuş patates kullanılmıyor. Üçüncü özelliği ise burası 1991 yılında açılmış en eski patates ekmek yapan yerlerden biri olmasıdır. Kendisini yıllardan beri hiç bozmamıştır.

Özellikle saat 21:00’dan sonra patates ekmek yemeği seven biri olarak söylemeliyim ki çok geç saatlere kadar açık. Gece 01:00’dan sonra gittiğimde bile açık ve önü kalabalık oluyor. Çalışanların eli inanılmaz hızlı. Kendilerine has özel bir ekmekleri var, normal bakkalda fırında satılan ekmeklerden değil. Büyük boy da, ufak boy da patates ekmek alsanız, patatesi ekmekten taşar şekilde tıkabasa, bol bol koyuyorlar. Karadenizli (muhtemelen de Rize’li) olduğu çok belli bazı çalışanların kendilerine has şiveleri ile “keççap mayones” demelerine de bayağı gülüyorum. Ketçap Mayonez isterseniz ekmeğin hem altına hem de patatesi içine koyduktan sonra üzerine sıkıyorlar. İsterseniz ekmeğin içine sosis’de koydurabiliyorsunuz. Aynı zamanda döner de var ancak tabi benim size tavsiyem ne sosisli patates, ne de döner sadece büyük boy patates ekmek yemeniz. Yanında da limonata.

Burada yenilen patates ekmeğin şöyle de bir özelliği de var. Ne zaman yersek yiyelim mutlaka ketçap veya mayonez üzerimize damlıyor. Özellikle çok aç olduğumuzda sanırım gözümüz hiçbir şey görmediği için çok dikkatli olmanız gerekiyor. Aslında burada patso yemenin özel bir tekniği de var. Patatesler ekmeğin içinden taştığı için önce minik çatal ile patatesleri yiyorsunuz. Ekmek kapanacak noktaya gelince de, kapatarak ısararak yiyebilirsiniz. 

Bu işletme büfe tarzında olduğu için masa sandalye şeklinde bir oturma yerleri bulunmuyor. Hemen ön tarafında banko tarzında bir yerleri var. Burada yiyebilirsiniz veya hemen az ileride Kuruçeşme parkında da yiyebilirsiniz.

Fiyatına gelince aslında oldukça ucuzdu ancak sanırım artık isim yaptığından kaynaklanıyor, eskisi kadar ucuz değil. Eskisine oranlar piyasada satılan patates ekmekten bir tık daha fazla fiyata satmaya başladılar. Tabi bu lezzete bu fiyat değiyor. Üsküdar’a gelip Patso’dan patates yemeden gitmemenizi tavsiye ederiz.

Adres: Cumhuriyet Cad. No:115/A, Bağlarbaşı / Üsküdar (Cumhuriyet Lisesinin Karşısında)

Telefon:(0216) 342 9590


Haber Metni : Erdal GökyıldızHaber okunma sayısı: 1862

htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER