Mustafa Düzgünman

16 Nisan 2015 Perşembe 10:43
mustafa-duzgunman

Üsküdar'da bir aktar dükkanı işleten, dini musikiyle ilgilenen tanınmış ebru sanatçısı

Üsküdar'da bir aktar dükkanı işleten, dini musikiyle ilgilenen Prof.Dr.Ahmet Yüksel Özemre'nin kitaplarında sıkça ismi geçen ebru sanatçısıdır.

Üsküdar’da Sultantepe’de doğdu (9 Şubat 1920). Babası, aynı semtteki Abdülbâki Efendi ve Aziz Mahmud Hüdâyî camilerinin imamlığını yapan Sâim Efendi’dir. İlk tahsilini tamamladıktan sonra babasının Üsküdar çarşısındaki aktar dükkânında çalışmaya başladı. Bu sırada annesinin dayısı hattat Necmeddin Okyay onu, hocalık yaptığı Devlet Güzel San’atlar Akademisi’nin Türk Tezyinî San’atları şubesine kaydettirdi.

Burada Necmeddin Okyay’dan eski tarz cilt ve ebru öğrenerek kısa zamanda kabiliyetiyle dikkati çekti, başka hocalardan da faydalandı. Ancak hayat şartları sebebiyle bir müddet sonra Akademi’den ayrılarak baba mesleği olan aktarlığa döndü. Vefatına kadar titizlikle sürdürdüğü bu meslekte, işinin ehli güvenilir bir esnaf olarak “ahî” geleneğine bağlılığını korudu. Akademideki talebeliği yıllarında ‘’şemse’’ denilen klasik cildin güzel örneklerini îmâl eden Düzgünman, bir müddet sonra o sırada çok az meraklısı bulunan bu san’atı da terketmek zorunda kaldı. 1957’den itibaren daha fazla zaman ayırdığı ebruculukla meşguliyetini ise ölümüne kadar sürdürmüştür. 

Çeşitli konularda yeniliğe açık olduğu halde ebru san’atında klasik anlayışa sımsıkı bağlı kalan ve bu hususta modern uygulamalara iltifat etmeyen Düzgünman, ebruculukta kendisini geçtiğini söyleyen hocası Necmeddin Okyay’ın bu san’ata kazandırdığı çiçekli ebru çeşitlerine papatyayı eklemiş, ayrıca çiçek şekillerini de ıslah etmiştir. 1940’ta başlayıp ölümüne kadar elli yıl süren ebruculuğu sırasında 1967’den itibarençeşitli sergiler açan ve bazı sergilere katılan Düzgünman, hem eserleriyle hem de yetiştirdiği öğrencilerle bu san’atın tanınmasına ve yayılmasına hizmet ederek son otuz beş yılın ebruculuğuna âdeta damgasını vurmuş bir san’atkârdır.

Mustafa Düzgünman, ebru san’atı dışında dinî mûsıkîyle de meşgul olmuş ve tasavvuf zevkini Hâfız Eşref Ede’den almıştır. Muzıka-i Hümâyun’da yetiştiği için ‘’Mızıkalı’’ lakabıyla anılan Hâfız Muhiddin Tanık, Üsküdar’daki Çarşamba Rifâî Dergâhı şeyhi Hayrullah Tâceddin Yalım ve Üsküdar Rifâî Âsitânesi şeyhi Hüsnü Sarıer gibi kıymetli hocalardan istifade etmiştir.

Aziz Mahmud Hüdâyî Camii’nde uzun yıllar cuma günleri iç ezan ve teravih namazı aralarındaki ilâhi okuyuşuyla iyi bir icracı olarak da tanınan Düzgünman’ın, bir kısmının güftesi kendisine ait olmak üzere değişik makamlarda bestelediği yirmi kadar ilâhisi vardır. Onun bestekârlık tarafını gösteren ve son yılların dinî mûsıkî repertuvarı açısından ayrı bir değer taşıyan bu ilâhiler, arkadaşı neyzen Niyazi Sayın tarafından notaya alınarak tesbit edilmiştir. Ayrıca vaktiyle meşkettiği dinî eserleri son zamanlarında banda okuyarak bu tavrın unutulmamasını sağlamıştır.

1953’ten 1979’a kadar yirmi altı yıl müddetle Aziz Mahmud Hüdâyî Dergâhı’nın türbedarlığını yapan Düzgünman, halk ağzıyla koşma tarzında bazı şiirler de yazmıştır. Bunlar arasında, ebrunun tarihçesi, özellikleri ve mahiyetini anlatan yirmi kıt’alık ‘’Ebrûnâme’’si en tanınmışıdır. 

Kıymetli tesbihler, yazı levhaları, kendi ebruları, şemse tarzında yaptığı kitap kabı, kutu ve çerçevelerden oluşan koleksiyonu âilesinde iken, 2008 yılında bir müzayedede el değiştirmiştir. 

12 Eylül 1990 Çarşamba günü vefat eden Mustafa Düzgünman’ın kabri Karacaahmed Mezarlığı’ndadır.

Haberin etiketleri:

Mustafa Düzgünman


Haber okunma sayısı: 3071

htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


YAZARLAR

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL

ÇOK OKUNANLAR


  • Haber bulunamadı

FOTO GALERİ

Ziyaretçi Sayacı

Bugün:
0 hit, 0 ziyaretçi, 0 ziyaret
Bu hafta:
45 hit, 31 ziyaretçi, 33 ziyaret
Bu ay:
61 hit, 46 ziyaretçi, 49 ziyaret
Toplam:
81916 hit, 28971 ziyaretçi, 31804 ziyaret