Muhabir olmak ister misiniz?

Bu müdavimi tanıdınız mı?

17 Şubat 2015 Salı 20:38
bu-mudavimi-tanidiniz-mi

Şükrü Gökmen

Çocukluğumdan beri tanırım. Mihrimah Sultan Camisinde yıllardır tespih satan bu nur yüzlü ustanın ismi Şükrü Gökmen.

23 yıldır Üsküdar Mihrimah Sultan Camii’nin giriş merdivenlerine yakın seyyar tezgahında tespih satıyor. 

Meydandaki tarihi çeşmeye nazire, Şükrü Usta da çevrenin vazgeçilmez simasıdır. Yeter ki fırtına, kar, tipi olmasın, 1.90’lık iri gövdesi, iyiden iyiye beyazlamış saçları ve bıyığıyla, öğleden akşama nöbet yerinde, kocaman ellerinin parmakları arasında zarif tespihler tutarak tezgâhının başındadır.

Ona göre “hiçbir önemi olmayan” boncuk, mika ya da plastik sıkıştırma değil,
insanın cebini yakmayan kaliteli ahşap t
esbihler satar.

Bir sigara tiryakisidir:
Halinden memnun. Ezan sesiyle huzurlu, sevecen, güleç... Şükür, kazancı yeter. Kimseye muhtaç değiller. Bir kızı bir oğlu bir de evi var, arabası da. Karısıyla mutlu yaşayıp gidiyorlar işte.Doğma büyüme Üsküdarlı, 1956 doğumlu Şükrü’nün çocukluğu pek kolay geçmemiştir. Annesini 3 yaşında yitirdi. “Annesizlik nedir bilirsin, itile kakıla büyüdüm...” Babasının da bir ayağı sakat olduğu için, iyi bir işe sahip olamamıştı. Şükrü, Paşakapısı Lisesi’ni bitirdi de babasının maddi durumu elvermediğinden üniversiteye gidemeyecekti. Askerliğini Kıbrıs Türk Barış Gücü’nde yaptı. Sonrası bir bankaya veznedar olarak işe girdi; yıl 1978. Derken, “Arkadaşım tavsiye etti. Gördüm, beğendim, evlendim”... Eşi de başka bankada muhasebeciydi.

Şükrü yıllarca vezne gerisinde para saydı. 1986’da, bir gün ezan sesine kulak verdi, çok etkilendi, içine bir ferahlık geldi. Üşenmedi, ilk kez dua ezberledi, namaz kılmayı öğrendi 30 yaşında. Bir süre geçti böyle. Banka memuru, beş vakit namazını bir şekilde kılar ama cuma namazına gitmesi zor mesai saatinde. Namaz izni çıkacağı da yok. Baktı olmuyor, on yıllık veznedarlığını bir kenara itip istifa etmeyi yeğledi. Cuma namazına gidebilmek onun için daha önemliydi. Anlattıkları böyle; belki başka nedenler de vardır, ne bileyim, kapalı yerde çalışmaktan sıkılmıştır.

Her halükarda, güvenli bir işi bırakmak her babayiğidin harcı değildir. Önce, küçük birikimiyle birkaç iş yapmaya kalktı, beceremedi. Seyyar tezgahta bir şeyler satmayı denedi, o da olmadı. Sözüne hürmet ettiği bir din büyüğünün tavsiyesi aklına geldi; “Sen tesbih satacaksın.” Mihrimah Sultan’a komşu seyyar tespihçi tezgahı böylece açıldı. Aslında, Şükrü o güne dek tesbih konusunda hiçbir şey bilmiyordu. Sebat etti, öğrendi. Güvenilir bir satıcı oldu kısa sürede.

(19.03.2011 tarihli Cumartesi Postası'ndan alınmıştır.)Haber okunma sayısı: 932

htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER