Muhabir olmak ister misiniz?

Altunizade Kimdir?

25 Şubat 2015 Çarşamba 21:11
altunizade-kimdir

Altunizade İsmail Zühdi Paşa

Altunizade İsmail Zühtü Paşa’nın yaptırdığı cami, semtinde bu adla anılmasına sebep olmuşştur.

Altunizade İsmail Zühtü Paşa Kimdir?

Zühtü Paşa’nın babası altın alım satımı ile iştigal ettiğinden Zühtü Paşa’ya da Altunizade denmiştir.

Altunizade İsmail Zühdi Paşa, Altun varakçılar kahyası Hacı Ali Efendi'nin oğludur. Fatih Kurşunlu Medresesi'ni bitirdi (1827). Babasının yanında altın varakçılığı ve hattatlık yaptı, esnaf ustası oldu (1829). Babasının ölümü üzerine büyük bir servetin mirasçısı olarak bir süre ticaretle uğraştı.

Serasker Namık Paşa'nın ısrarına dayanamayarak Harbiye Nezareti binasının (bugün İstanbul Üniversitesi binası) yapımını yönetmeyi kabul etti. 1877-1878 Osmanlı-Rus Savaşı'nda 3 tabur askerin tüm donanımını kendi parasıyla sağlayıp cepheye göndermesi ve "93 göçmenleri" adıyla anılan Rumelililer'e, Şehzadebaşı'ndaki 30 odalı konağını ayırdı.  

İstanbul'un çeşitli semtlerinde birçok cami, okul ve Kaşgar'da bir kitaplık yaptırdı. Öldüğünde kendi adını taşıyan Altunizade Camii'nin mezarlığına defnedildi.

Camii'nin önünde bir çeşme, Altunizade ailesine ait bir mezarlık yer alır. Mezarlıkta Zühtü Paşa, esi Habibe Nevres Hanım, kız kardeşi Emine Şerife Hanım, oğlu Ali Necip Bey ve torunu Emine Rabia Hanım yatmaktadır. Caminin bitişiğindeki akaretler adı verilen evlerde kira ödemeden imam ve müezzinler otururdu. Diger evlerin, dükkanların fırın ve hamamın iradı camiye verilirdi.

Haber okunma sayısı: 3686

htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER