Ahmet Yüksel Özemre

03 Mart 2015 Salı 10:46
ahmet-yuksel-ozemre

Prof.Dr.Ahmet Yüksel Özemre Türkiye'nin İlk Atom Mühendisi

Türkiye’nin İlk Atom Mühendisi Prof. Dr. Ahmed Yüksel Özemre 03 Nisan 1935 (Nüfus kâğıdında 25 Mayıs 1935 yazmaktadır.)  Üsküdar'da doğmuştur.

1954'de Galatasaray Lisesi'nden, 1957'de İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi Matematik-Fizik Bölümü'nden ve 1958'de de Fransa Nükleer Bilimler ve Teknoloji Millî Enstitüsü'nden mezun olmuştur.

Bu i'tibârla Türkiye'nin ilk Atom Mühendisi'dir.

1969 yılında Profesör olan Özemre İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi Teorik Fizik Kürsüsü ve Matematiksel Fizik Anabilim Dalı başkanlıklarını 11 yıl yürüttükten sonra 1984'de kendi isteğiyle emekliye ayrılmıştır.

Ayrıca Çekmece Nükleer Araştırma ve Eğitim Merkezi Müdürü,
İst.Üniv. Fen Fakültesi Dekanı,

Türkiye Bilimsel ve Teknik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) Bilim Kurulu Üyesi,

TÜBİTAK Marmara Bilimsel ve Endüstriyel Araştırma Merkezi kurucu kurul üyesi,

Türkiye Atom Enerjisi Kurumu (TAEK) Başkanı, Enerji ve Tabiî Kaynaklar Bakanlığı Danışmanı

Nükleer Santral Proje Koordinatörü gibi görevlerin yanısıra

Türkiye'yi NATO Bilim Komitesi'nde, OECD Nükleer Enerji Ajansı Yönetim Kurulu'nda,

CERN (Avrupa Nükleer Araştırmalar Merkezi) Konseyi'nde ve Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı nezdinde de yıllarca temsil etmiştir.

1998-2000 arasında Türkiye Elektrik Üretim Ve İletim A.Ş. nin Genel Müdürü'nün "Akkuyu Nükleer Santral İhâlesi" konusunda Danışmanı olarak çalışmıştır.

Pozitif, sosyal ve dinî ilimler konularında 400 kadar makale ve raporu bulunan Prof. Özemre'nin hâlen üniversitelerimizde okutulan ve defalarca yeniden basılmış olan 12 cild ders kitabı yanında 40 cild kadar da genel kültür meselelerine ait kitapları ve tercümeleri vardır.

Gebze Sanayici ve İşadamları Derneği (GESİAD) Prof. Özemre'ye 1993 yılı Türkiye'de Yılın "İlim Adamı" ödülünü vermiştir. Türkiye Yazarlar Birliği kendisini: 1996 yılında Üsküdar'da Bir Attâr Dükkânı (6 baskı) isimli eseriyle Hâtırat Dalı'nda ve 1998 yılında da Prof.Dr. Toshihiko İzutsu'dan çevirdiği İbn Arabî'nin Fusûs'undaki Anahtar-Kavramlar (3 baskı) başlıklı çevirisiyle Çeviri Dalı'nda "Yılın Sanatçısı" ödüllerine lâyık görmüştür.

Üsküdar Belediyesi ise, Prof. Özemre'nin Üsküdar'a hizmetlerinden ötürü, 2002 yılında Çengelköy'de inşâ ettirdiği bir Kültür Merkezi'ne Ahmed Yüksel Özemre Kültür Merkezi adını vermiş bulunmaktadır. Fransızca, İngilizce, İtalyanca, Almanca ve İspanyolca bilen Prof. Özemre evlidir; iki kızı ve bir de torunu vardır.

Vefâtı: Üsküdar, 25 Haziran 2008(Karaca Ahmet Sultan Kabristanı'ndaki âile kabrine defnedilmiştir.)

Ahmet Yüksel Özemre ile yaptığımız ropörtajı burayı tıklayarak okuyabilirsiniz.Üsküdar Belediyesi Ahmet Yüksel Özemre Kültür Merkezi

Adres : Yıldırım Beyazıt Caddesi No:94 Çengelköy / Üsküdar

Tel : 0 216 308 72 37

Ümrüniye Belediyesi Kazım Karabekir Mahallesi, Ahmet Yüksel Özemre Kültür Merkezi
 
Dereboyu Cad. No:110  Tel : 0 (216) 632 81 21
 Haber okunma sayısı: 3640

htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER