Muhabir olmak ister misiniz?

Boğazın Dört Manevi Bekçisi

03 Mart 2015 Salı 14:49
bogazin-dort-manevi-bekcisi

Osmanlının Son Dönemi

Denizciler İstanbul Boğazı'nın dört manevi bekçisi olduğuna inanırlar. Osmanlı Devleti'nin son günlerine kadar, Boğaz'da deniz seferi yapan kaptanlar, yolcularını bu önemli manevi koruyucuların önünden geçerken Fatiha okumaya davet ederlerdi. 

Boğazın dört manevi bekçisi : Üsküdar'da Aziz Mahmud Hüdai, Beykoz'da Hz.Yuşa, Sarıyer'de Telli Baba ve Beşiktaş'ta Yahya Efendi'dir.

Bir zamanlar halkın, İstanbul'da medfûn olan büyük velîlere karşı edebi işte böyleydi!

Aziz Mahmut Hüdai
Aziz Mahmut Hüdai türbesi Üsküdar'da Doğancılar semtinde bulunuyor. Aziz Mahmud Hüdai'nin " ben öldükten sonra mezarımı ziyaret edenlerin ölümü denizden olmasın ve duaları kabul olsun " şeklinde dua etmiştir.

Telli baba
Rumelikavağı'ndaki Telli Baba türbesi'nin yapım tarihi ve burada yatan zatın kimliği tam olarak bilinmiyor. Çünkü Telli Baba ile ilgili farklı efsaneler var. Birinci efsaneye göre asıl adı imam Abdullah Efendi olan Telli Baba, Fatih devrinde orduda tabur imamı iken şehit olmuş.  80 yıl önce de hastalıklı bir genç kızın onu rüyasında görmesiyle birlikte mezarı ortaya çıkarılmış. O günden sonra iyileşen genç kızın peşinden birçok insan bu türbeyi ziyaret etmeye başlamış.

Yahya Efendi
Yahya Efendi türbesi, Beşiktaş'ta Yıldız Parkı'nın yanında, Yahya Efendi çıkmazındadır. Yahya Efendi aslen Amasyalı olmasına rağmen 'Şamlı Ömer Efendi' diye bilinilir. Uzun yıllar kadılık yapan Yahya Efendi, Kanuni Sultan Süleyman'ın süt kardeşidir (Yahya Efendi'nin annesi Afife Hanım, Kanuni'yi emzirmiştir).

Hz.Yûşâ
İsrailoğullarına gönderilen peygamberlerdendir. Musa Aleyhisselam'dan sonra gönderilmiştir. Musa Aleyhisselamın yeğeni veya vekiliydi. İsmi Yûşâ olup, hıristiyanlar Yeşû diyorlar. Yusuf Aleyhisselamın neslinden gelen Nûn'un oğludur. Annesinin Musa Aleyhisselamın kızkardeşi olduğu söylenmektedir. Yûşâ Aleyhisselâm'ın, Musa Aleyhisselam'a bildirilen dinin esaslarını insanlara tebliğ ettiği bilinmektedir.  Bir rivayete göre Beykozdaki “Yuşa tepesinde”, bir başka rivayete göre Gaziantep ve Halep arasında, bir başkasına göre de Filistinde gömülüdür.
Ahmed Bin Hanbel’in “ Müsned ”inde bildirdiği hadis-i şerifte; ”Güneş hiçbir kimse için batmaktan alıkonulmaz. Ancak beyt-i mukaddesi fethetmek için gittiği gecelerden birinde Yûşâ Aleyhisselâm için batmaktan alıkonuldu” denmektedir.
Haber okunma sayısı: 1366

htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER