Yalıların Vergisi Yoktu

13 Mart 2015 Cuma 09:29
yalilarin-vergisi-yoktu-

Türkmen:Vergi ödenmemesi anlamsızdı.

Boğaziçi’nin Anadolu yakasında 193, Avrupa yakasında 173 olmak üzere eski eser niteliğinde 366 yalı bulunuyor.

2014 yılına kadar, Boğaz'da bulunan Trilyon değerde olan yalılardan, tarihi eser niteliğinde olması nedeniyle tek kuruş vergi alınmıyordu.

2014 yılında, 6552 sayılı yasaya eklenen yeni bir madde ile Boğaz'daki yalılar ile tarihi eserlere sağlanan emlak vergisi ile çevre temizlik vergisi muafiyeti kaldırıldı.

Kız Kulesi de Vergi Ödeyecek

Yasaya eklenen maddeye göre konut ve işyeri olarak kullanılan Boğaziçi’ndeki köşk ve yalılar da emlak vergisini tam ödeyecekler. Eğer söz konusu binalar boş tutuluyorsa bunlar için herhangi bir vergi ödenmeyecek..

Konuyla ilgili Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen, ''Milyonlarca dolar değerindeki konutların emlak vergisi ödememesi anlamsızdı. Yasa çıkarıldı. Artık biz de metrekare büyüklüğüne göre vergi hesaplamalarını çıkarıyoruz. Emlak vergisi almaya başlayacağız'' diye konuşmuştu.

Bu işte bir yanlışlık var sanki !

Ulusal gazetelerde çıkan haberlere göre, Boğazı adeta kucaklayan milyonlarca dolar değerindeki yalı ve köşklerin 2014 yılı emlak vergisi değeri, normal evlere göre çok düşük tutuldu. Haberlere göre lüks yalıların arsa m2 değeri, ara sokaktaki bir arsanın onda biri kadar olduğu belirtildi, böyle değerleme yapılınca arsa değeri düşük yalının emlak vergisi değerinin de düşük çıktığı anlaşıldı.

Ayrıca bazı belediyelerin arsa bedellerinde yüzde 300-500 hatta yüzde 1.000-2000 artışlar yapıldığını, yalı arsalarında ise dört yıl öncesine göre dört yıllık enflasyon civarında ya da bunun biraz üzerinde artış yapıldığı yazıldı.

Boğaz manzaralı bir yalının bodrum kattaki bir apartman dairesinden daha düşük bir vergi ödeyebileceğini düşünür müydünüz?

Yalı Almak Statü Simgesi

Boğazdaki yalıların çoğu ya işadamları ya da köklü ailelerin mirasçılarına ait. Statü simgesi olduğu için satılırken gerek kendilerinin gerekse yalılarının isminin duyulmasını istemiyorlar. Bu yüzden de genelde el değiştirdikten sonra satıldıkları öğreniliyor.

Yalılar ağırlıklı olarak varisler tarafından satışa çıkarılıyor. Aileler genişlediği için ya da ekonomik nedenlerle satılıyorlar. Tabii alındıktan birkaç yıl sonra değerini katladığı için kar amaçlı satılan yalılar da var. Ancak yalı konusunda uzmanlaşan emlakçıların ortak görüşü, bu mekanların yatırım için alınmadığı yönünde. Alanların kendi zevklerine göre içlerine çok masraf yaptığı, bu yüzden de satmaya kıyamadıkları belirtiliyor. “Kaldı ki kelepir yalı da yok” deniliyor.

Boğaza Karşı Otopark

Yalı fiyatları bulunduğu semte, arsanın büyüklüğüne ve tarihi eser derecesine göre değişiyor. Rıhtım, yüzme havuzu ve otopark yalı fiyatlarını yükselten diğer unsurlar. Trafikten kurtulmak isteyen bazı işadamları tekneleriyle işyerine gitmeyi tercih ediyor.

Bu yüzden de sahip oldukları yalılarda rıhtım olmasını istiyorlar.
İstanbul Boğazı’nda artık denize girilemediği için yüzme havuzu bulunan yalılar da tercih ediliyor. Yine her iki yakanın sahil yollarında trafik ve park sorunu olması, otoparkı bulunan yalıların fiyatını yükseltiyor.

Yalı sahibi ünlüler kimler TIKLAYINHaber okunma sayısı: 2514

htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


YAZARLAR

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL

ÇOK OKUNANLAR


  • Haber bulunamadı

FOTO GALERİ

Ziyaretçi Sayacı

Bugün:
0 hit, 0 ziyaretçi, 0 ziyaret
Bu hafta:
108 hit, 36 ziyaretçi, 38 ziyaret
Bu ay:
420 hit, 164 ziyaretçi, 180 ziyaret
Toplam:
82562 hit, 29212 ziyaretçi, 32067 ziyaret