Muhabir olmak ister misiniz?

Valide-i Cedid Camii İbadete Açıldı

05 Haziran 2015 Cuma 16:36
valide-i-cedid-camii-ibadete-acildi

Camilerin restorasyonu devam ediyor.

Üsküdar'daki tarihi camilerin restorasyon sonrası yeniden ibadete açılışları devam ediyor.

Üsküdar'ın eşsiz eserlerinden Mihrimah Sultan Camiinin restore edilmesinin ardından, Valide-i Cedid Camii ile Küçük Selimiye Çiçekçi Camiinin de restorasyonu tamamlanarak ibadete açıldı. Resmi açılışı birkaç gün önce Sayın Cumhurbaşkanımızın da katıldığı "Toplu Açılış ve Temel Atma Merasimi"nde, Üsküdar'a kazandırılmış veya kazandırılacak olan 22 eserle birlikte yapılan camilerde ilk cuma namazı da kılındı.

Vakıflar Genel Müdürlüğünce yürütülen ve yaklaşık 1.5 sene süren restorasyon çalışmalarının ardından ibadete açılan Valide-i Cedid Camiindeki cuma namazı öncesinde Üsküdar Müftüsü Mehmet Vefa ÖZDEMİR cemaate vaaz etti. Ecdad yadigarı olan ve kıymet biçilemeyen bu eserlerin ihya edilmesinin önemine değinen ÖZDEMİR, bu işte maddi ve manevi katkısı olan herkese teşekkür ederek dua etti.

Üsküdar Kaymakamı Mustafa GÜLER, Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi TÜRKMEN başta olmak üzere çok sayıda Üsküdarlı vatandaş da bu vesileyle saflardaki yerini aldı.
Kılınan Cuma namazı sonrası her iki camide de Üsküdar Belediyesi tarafından cemaate etli pilav, ayran ve tatlı ikram edildi.

Valide-i Cedid Cami, 1710 tarihinde, Sultan II. Mustafa ve Sultan III. Ahmet''in annesi Rabia Gülnuş Emetullah Sultan tarafından, Kayserili Mehmet Ağa''ya inşa ettirilmiştir. İkişer şerefeli iki minaresi bulunan caminin hatları Hezarfen Mehmet Efendi''nin eseri olup, caminin avlusuna beş ayrı kapıdan girilebiliyor.

Üsküdar meydanında bulunan iki sembol camide karşılıklı okunan ezanlar şimdi daha da bir anlam kazanmış oldu.Haber okunma sayısı: 1260

htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER