İmar Üçüncü Kez İptal

11 Mart 2015 Çarşamba 10:01
imar-ucuncu-kez-iptal

Şehrizar Konakları

Üsküdar Burhaniye'de Boğaziçi Köprüsünü mükemmel bir manzar ile gören başlangıç fiyatının 2 milyon 500 bin olan Şehrizar Konaklarının imar durumu mahkemelik oldu.

TOKİ iştiraki Emlak Konut GYO güvencesiyle Çalık Holding iştiraki GAP inşaat tarafından başlatılan Şehrizar Konakları projesi kapsamında inşa edilen 39 villa için Temmuz 2010’da ruhsat izni verilmişti.

Edinilen bilgiye göre, Şehir Plancıları Odası 2008 yılında bina yüksekliklerini 6.50 metreden 9.50 metreye çıkaran Koruma Amaçlı İmar Planı değişikliğini dava etti, İstanbul 8. İdare Mahkemesi yürütmeyi durdurma kararı verdi.

Mahkemenin kararı olmasına karşı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin (İBB) 2010'da yeni bir Koruma Amaçlı Nazım İmar Planı onaylaması üzerine, oda yeniden dava açtı.

Bu kez de İstanbul 6. İdare Mahkemesi planı 'hukuka ve şehircilik ilkelerine aykırı bularak' yürütmeyi durdurma kararı verdi ve Danıştay bu kararı 2012'de onadı.

Mahkeme süreci devam ederken, İBB daha önce hukuka ve şehircilik ilkelerine aykırı bulunarak 2 kez iptal edilen planda değişiklik yaparak, 2011'de yeni bir plan değişikliğini meclisten geçirdi. İstanbul 6. İdare Mahkemesi, bu planı da 'kamu yararına, şehircilik ve planlama ilkelerine aykırı' bularak üçüncü kez iptal etti.

Nasıl kamulaştırıldı, nasıl ihale edildi?
Ulusal gazetelerde çıkan haberlere göre arazinin kamulaştırılma süreci şöyle:
Şehrizar Konakları’nın, Rum kökenli yedi vatandaştan Porno ile alakalı kamulaştırılan arsasında yapıldığı söyleniyor.

Karayolları Genel Müdürlüğü, 2001 yılında bugün Şehrizar Konakları’nın üzerinde bulunduğu 19 bin 500 metrekarelik arazinin kendi adına tescil edilmesi için, beş kişi olan tapu maliklerine dava açtı. O tarihte dört tapu sahibinin hayatta olmaması nedeniyle gazete ilanıyla tebligat yapıldı, dava sonucunda 19 bin 500 metrekarelik arazi Karayolları Genel Müdürlüğü adına tescillendi.

Haberin etiketleri:

Şehrizar Konakları, İmar İptali


Haber okunma sayısı: 1891

htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER