Belediyeden Metro Açıklaması

31 Temmuz 2015 Cuma 14:58
belediyeden-metro-aciklamasi

Üsküdar-Ümraniye-Çekmeköy-Sancaktepe metro hattı

 Üsküdar Belediyesi, yapımı devam eden Üsküdar-Ümraniye-Çekmeköy-Sancaktepe metro hattıyla ilgili açıklama yaptı.

Yapılan açıklamada, “Üsküdar-Ümraniye-Çekmeköy-Sancaktepe metro hattı inşaatı çalışmaları; İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Doğuş Grubu’nun ortaklaşa yürüttüğü bir proje olup Üsküdar Belediyesi’nin konuyla ilgili bir görev, yetki ve sorumluluğu bulunmamaktadır. Metro çalışmaları sırasında Mimar Sinan Mahallesi, Sabahattin İskele Sokak’ta binalarda ve zeminde meydana gelen çatlaklar sonrası; Üsküdar Zabıta Müdürlüğü, can ve mal emniyeti için çevre güvenliği tertibatı alarak İBB tarafından mühürlenen binalara kontrolsüz giriş-çıkışların önünü almak için ekiplerini görevlendirmiştir” denildi

“26 Temmuz 2015 tarihinde zeminde ve binalarda oluşan çatlaklar sonrası İTÜ’den iki profesörden oluşan kontrol ekibi incelemelere başlamıştır” denilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“Üsküdar’da yapımı süren metro hattı çalışmalarının yakınında bulunan 3 binanın zemininde ve duvarlarında çatlaklar oluştuğu tespit edilmiştir. Toplamda 7 bina tedbir amaçlı olarak boşaltılarak can güvenliği açısında mühürlenmiştir. Denetim ekibinin çalışmalarını yapacağı süre zarfında binaları mühürlenen vatandaşlar mağdur edilmeyerek otellere yerleştirilmişlerdir. Metro inşaatının çalışmalarını yürüten İBB Anadolu Yakası Raylı Sistemler Daire Başkanlığı ve Doğuş Grubu yetkilileri zemindeki kaymanın nedeni olarak jeolojik hareketlerin olduklarını belirtmişlerdir.

Bölge yoğun olarak bulunan yer altı sularının seviyesindeki düşüşün zemindeki kaymayı tetiklediği vurgulanmıştır. Yapılan kontrollerde su seviyesinin eski noktaya geldiği belirtilerek denetim ekibinin konuyla ilgili vereceği raporun beklendiği ifade edilmiştir. Binalarda oluşan hasarların risk taşımadığı ve zemindeki hareketlenmenin normale dönmesinden sonra vatandaşların evlerine girişine izin verileceği söylenmiştir.

Metro inşasını üstlenen Doğuş İnşaat yetkilileri, ciddi bir sorun olmadığını tedbir amaçlı binaların tahliye edildiğini söyleyerek, “Yeraltı suyu kaynaklı binaların cephelerinde çatlaklar oluştu. İnsanların tedbir amaçlı tahliye ettik ve otellere yerleştirdik. Hiçbir bölge halkı mağdur olmadı. Belediye yetkilileri ve alanında uzman hocalar şuan bölgede, incelemeler başladı. Yapılan incelemeler sonrası nihai karar verilecek ancak büyük bir sorun olmadığını öngörüyoruz. Bizler en kötü ihtimali düşünerek tedbirimizi aldık.”Haber okunma sayısı: 2344

htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER