Üsküdar Bit Pazarı

05 Nisan 2015 Pazar 16:05
uskudar-bit-pazari

Güncel ismi "Antikacılar Çarşısı" olarak değiştirildi.

Evet şimdi size neredeyse hiçbir internet sitesinde detaylarını bulamayacağınız (en azından bu yazı yazılıncaya kadar) bir yeri tanıtacağız. 

Üsküdar Bit Pazarı

Burasının eski ismi "Üsküdar Bit Pazarı" idi. Ancak sanırım rahatsızlık yaratmış olacak ki, birkaç yıl önce "Üsküdar Antikacılar Çarşısı" olmuştur. Aslında bana sorarsanız iyi de oldu. Tarihi eşyaların alınıp satıldığı yere "bit pazarı" demek doğru bir isim değildi.

1986 yılından beri Büyükhamam sokaktaki han'da bulunmaktadır. Eğer eski'ye yani antikaya merakınız varsa Üsküdar'daki "Antikacılar Çarşısını" mutlaka gezmelisiniz.

Üsküdar Kat otopark'ına çok yakın bir noktada bulunan Antikacılar Çarşısında eski'ye dair ne ararsanız bulabilirsiniz.  Antika saatler, porselenler, çiniler, merlerler, kilitler, avizeler, sobalar, vazolar, kazanlar, aklınıza gelebilcek herşey... Eşyalar Türkiye'nin heryerinden geliyor, hatta yurt dışından eski Osmanlı'dan kalan eserlerin satın alınıp buraya getirildiği de oluyor. Çok kazançlı bir iş olmasa da bu işi yapanlar ulvi bir iş yapıyorlar. Manevi olarak kendilerini mutlu hissediyorlar, bu mutlulukları yüzlerine de yansıyor.

Çok merkezi bir yer olmasına rağmen girişi sizi biraz korkutabilir, içeriye girmeye çekinebilirsiniz. İçerisi karanlık haliyle eski biryer gibi duruyor ancak hiç çekinmenize gerek yok. Son derece güvenli ve çok iyi insanların olduğu bir yerdir. Dükkanları rahatça gezebilir, sahipleri ile konuşabilir sohbet edebilirsiniz.

İçeride öyle değişik bir dünya var ki; üzerinizdeki çekingenliği attığınız zaman gezinize hangi dükkandan başlayacağınıza şaşırıyorsunuz. İçeride hafif bir ispirto ve rutubet kokusu var ancak alışıyorsunuz bir süre sonra rahatsız etmiyor.

Hayalinizde bu eşyaları kimlerin kullandığı, hangi şartlar altında kullanıldığı canlanıyor.

Bu Pazarın müdavimleri daha çok koleksiyoncular, dükkanını, evini yani yaşadığı mekanı tarihsel ve nostaljik objelerle zenginleştirmek isteyen kişilerden oluşuyor. Bazı dükkanlar buradan taşınarak yol kenarında geçtiler ancak bu binanın ayrı bir yeri bulunuyor.


Buradaki esnafın hepsinin bir uzmanlık alanı var. Kimi mermer ustası, kimi ahşap ustası, kimi musiki aletleri yapan usta…

Haber metni : Erdal Gökyıldız / İzin alınmadan kullanılması yasaktır / İzinsiz kullananlar hakkında yasal yollara başvurulur.
Haber okunma sayısı: 8898

htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER