Kızkulesi Gezisi

03 Nisan 2015 Cuma 15:25
kizkulesi-gezisi

Üsküdar'a gelip Kızkulesini Görmemek Olur mu?

Üsküdar denilince akla ilk gelen yerlerden bir tanesi de hiç şüphesiz Kızkulesi'dir.

Kız kulesi Üsküdar'ın sembolü olduğu gibi aynı zamanda da aslında bütün İstanbul'un da sembol'ü dür. 

Kızkulesinin tarihini okumak için buraya tıklayarak ilgili sayfaya gidebilir, veya o meşhur hikayesini okumak için burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz. Bu bölümde bu iki konuya hiç değinmeyeceğiz.

Kız Kulesi Gezisi

Üsküdar meydanından harem istikametine doğru gittiğinizde yolun sağ tarafında sizi Kızkulesi karşılar. Kızkulesine gitmek isterseniz tam karşısında bulunan gişeden biletinizi almanız gerekiyor. İlk zamanlarda bilet fiyatı çok uygundu ancak son zamanlarda bir hayli pahalılaştırmaya başladılar. Aslında pahalı olması bir anlamda daha güzel oldu çünkü böylece yoğunluğu önlemiş oldular. Rahat rahat gezebiliyor kızkulesinin tadını çıkartabiliyorsunuz.

Tekneler Kızkulesine 5-10dk. bir sık sık sefer düzenliyorlar. Tekneler sürekli Kızkulesine gidip yolcu indirip, oradaki yolcuyu alıp kıyıya getiriyor. Böyle sürekli seyr-ü sefer halindeler.

Kızkulesine geçtiğniz zaman içinizi biraz heyecan kaplıyor. Sürekli karşıdan hayranlıkla baktığınız yere gelmenin heyecanını duyuyorsunuz. Sizi burada gezdirecek anlatacak kimse bulunmuyor. Kapıdan içeriye girdiğinizde içerideki dekorasyonu, yoğun ahşap kullanımını, bazı yerlerde taş kullandıklarını görüp tarihi bir yere gelmenin mutluluğunu yaşıyorsunuz.

Kulenin teras bölümüne ağır adımlarla çıkıp balkona ulaştığınızda, mutluluğun zirvesinde bulunuyorsunuz. İstanbul'un hatta Türkiye'nin hatta Dünya'nın en eşsiz noktasındasınız. Denizin ortasında yüzyıllardır ayakta kalmış bir yapı ve siz orada Üsküdar'a, boğaz köprüsüne, gemilere, sarayburnuna gözünüzün alabildiği kadar uzaklara bakmaya çalışıyorsunuz. Havanın temizliğini içinize çekiyorsunuz. Mis gibi tertemiz bir hava, orada bulunmanın mutluluğu ayrı bir güzellik.

Kule etrafında dolaşıp bol bol resim çekinebilirsiniz. Kızkulesinde birşeyler yiyip içmek son derece pahalı o yüzden karar sizin. Sitemizde "Ne Yenir" bölümünde Kızkulesindeki yemek deneyimi hakkındaki sayfamızı da okuyabilirsiniz.

Kızkulesinin üst katında dolaştıktan sonra, gitme vakti geliyor. Zemin kata inebilirsiniz. Zemin katta yazın dışarıya masa, sandalye koyarak çay, kahve servisi yapılıyor. Eğer isterseniz kendi içeceğinizi getirirseniz uygun bir yerde oturup dışarıdan alıp yanınızdan getirdiğiniz içeceğinizi büyük bir keyif ile yudumlayabilirsiniz.

Kız kulesinin iyice keyfini çıkarttıktan sonra, dönüş için istediğiniz saatte kızkulesine yanaşan tekneye binip Üsküdar'a tekrar dönebilirsiniz.

Bu gezi size ortalama 2 saat sürecek muhteşem bir zaman dilimi sunuyor. Benim size tavsiyem mümkün olduğu kadar çok fotoğraf çekip, kalabildiğiniz kadar uzun kalıp keyfini çıkartın.

Haber Metni : Erdal Gökyıldız

Not : Yazı ve resmin izin alınmadan kullanılması yasaktır. İzin alınmadan kullanılması halinde yasal yollara başvurulacaktır.






Haber okunma sayısı: 2371

htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER