Muhabir olmak ister misiniz?

Büyük Çamlıca Tepesi

02 Nisan 2015 Perşembe 21:03
buyuk-camlica-tepesi

İstanbul Ayaklarınızın Altında

Üsküdar'da iki tane Çamlıca tepesi bulunur. Bir tanesi Büyük Çamlıca diğeri ise Küçük Çamlıca tepesidir.

Büyük Çamlıca Tepesi

Buranın diğer ismi sefa tepesidir ancak çoğunlukla Büyük Çamlıca Tepesi olarak adlandırılır. Denizden 268 metre yüksekliktedir.  Yüksekliği nedeniyle eskiden beri Televizyon ve Radyo vericileri burada yer alır.

İstanbul ayaklarınızın altında olacak şekilde anadolu-avrupa yakasını köprüleri ve marmara denizini seyredebileceğiniz muhteşem bir manzarası, tertemiz bir havası vardır.

Büyük Çamlıca Tepesinde İstanbul Belediyesi Sosyal Tesisleri bulunmaktadır. Bu tesislerin içinde  çay, kumpir, gözleme, pasta, simit alıp yiyebileceğiniz yerlerin yanında yemek yenilecek ayrı bir bölüm ile kahve içeceğiniz ayrı köşkler yer alır. Fiyatları çok makul'dür. Belediye'ye bağlı bir işletme olduğu için ürünleri orta kalitededir. Hizmeti mükemmel değildir.

Aslında dışarıdan yiyecek içecek getirmek yasaktır ancak kimsenin çantasını, poşetinide aramamaktadırlar.

Özellikle yazın haftasonu yerli ve yabancı ziyaretçisi çok fazla olur. Oturacak yer bulmakta zorlanabilirsiniz. Vaktiniz varsa, haftaiçi gitmek sakin bir şekilde manzarayı izleme olanağını sunacaktır.

Aracınız olmadan buraya ulaşmak biraz zordur. Yüksek bir noktada olduğu için Ümraniye Üsküdar otobüsleri ana caddeye bırakmaktadır. Tesislere ulaşmak için bir hayli yokuş tırmanmanız gerekir yada taksi tutabilirsiniz. Taksi tutarsanız çok az bir miktar para ödersiniz.

Özel aracınız ile gidecekseniz son derece geniş bir otopark'ı mevcuttur. Otopark ücretlidir ancak pahalı değildir. Sembolik bir ücreti vardır. Ücret saat üzerinden alınmayıp giriş-çıkış üzerinden alınmaktadır.

Adres : Turistik Çamlıca Cad. Büyük Çamlıca
Telefon : 444 10 34


Özel Tesisler


Çamlıca tepesinin etrafında İstanbul Büyükşehir Belediyesinin dışında çeşitli büyüklükte cafe'ler, restoranlar, seyir terasları vardır. Buralardan da yararlanabilirsiniz. Tabi fiyatlarına dikkat etmeniz gerekir.

Haber Metni : Erdal Gökyıldız

Not : İzinsiz kullanılması yasaktır. Kullanılması halinde yasal yollara başvurulacaktır.

Haber okunma sayısı: 1315

htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER