Beylerbeyi Sarayı

06 Nisan 2015 Pazartesi 16:48
beylerbeyi-sarayi

Beylerbeyi Sarayı, Osmanlı padişahlarının sayfiye mekânı

Üsküdar'da gezilecek yerlerin başında Beylerbeyi Sarayı geliyor.

Beylerbeyi Sarayı, Osmanlı padişahlarının sayfiye mekânı ve yabancı devlet başkanlarının hükümdarlarının ağırlandığı Sultan Abdülaziz’in isteği üzerine inşa edilmiş bir saraydır. Saray 2 katlı olarak inşa edilmiş, 6 büyük salon 24 oda 1 hamam ve 1 banyo bulunmaktadır.

Saray yazlık bir saray olduğu için ısıtma sistemi yoktur.

Beylerbeyi sarayı Pazartesi ve Perşembe günü ziyarete kapalı ancak siz yine de bu bilgiye güvenmeyip gitmeden önce aramanızda fayda var.

Giriş ücretli ancak pahalı değil, sembolik bir ücret alıyorlar. Gişeyi geçtinden sonra güvenlik kontrol noktasına varıyorsunuz. Güvenlik kontrolünde içeriye fotoğraf çekmek için tripot almıyorlar. O yüzden buna hazırlıklı olarak gitmenizi tavsiye ederiz. İçeride birçok noktada da fotoğraf çekmeye izin vermiyorlar.

Güvenlik aşamasını da geçtikten sonra mahzen gibi bir kolidor'dan geçip sarayın o muhteşem bahçesine geliyorsunuz.

Bahçe düzenli, bakımlı, yemyeşil pırıl pırıl. Bahçenin güzelliğine şöyle bir baktıktan sonra Saray'a doğru yönelebilirsiniz. Eskiden herkesin tek başına gezebileceği sarayda daha sonra bu uygulamayı kaldırmışlar. Şimdi rehber eşliğinde gruplar halinde içeriye alıyorlar ve grup halinde, gelen misafirleri gezdiriyorlar.  İçeride her yerin ayrı bir güzelliği var. Halısına basmaya, duvarlarına dokunmaya kıyamıyorsınız. Yüksek tavanlı odalar, odaların içende yataklar, yemek masaları, misafir odaları bulunuyor.

Tamamı el yapımı olan büyük bir masa saati ve 160 metrekare el dokuması tek parça bir halı, avrupadan hediye olarak gönderilen el yapımı vazolar, bulunuyor.

Sarayın içini rehber eşliğinde gezdikten sonra dışarıda bahçede özgürce gezebilirsiniz. Bahçenin bazı yerleri ziyaretçilere kapalı. Ön tarafında bulunan süs havuzları heyekeller ve bahçe düzenlemesi çok güzel. Şehrin gürültüsünden uzak sakin bir yer. Bahçede ziyaretçilere hizmet veren bir kafeterya bulunuyor. Bu kafeteryada oturabilir güzel vakit geçirebilirsiniz.

Beylerbeyi sarayının fotoğraflarını görmek için burayı tıklayabilirsiniz.

Haber metni : Erdal Gökyıldız / İzinsiz kullanılması yasaktır. Kullanılması halinde yasal yollara başvurulacaktır.

Beylerbeyi Sarayı telefonu : (0216) 327 26 26
Haber okunma sayısı: 2613

htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER