Kumral Ada Mavi Tuna

19 Mart 2015 Perşembe 09:32
kumral-ada-mavi-tuna

Buket Uzuner


Roman, Üsküdar Kuzguncuk'ta geçmekte olup; başta orada yaşayan Tuna ve Aras'ı kapsamaktadır. Kuzguncuk’u en güzel anlatan romanlardan biridir.

İki ünlü çiftin (şarkıcı-oyuncu) mahalleye yerleşmesi ve Tuna ile Aras'a bir üçüncü kişinin, yani Ada'nın hayatlarına girmesiyle devam eder.

Ada, romanın adından da anlaşılabileceği gibi kumral, Tuna da gözleri mavi olduğu için Mavi Tuna olarak anılır. Ada, Tuna için "Mabelim" adını seçmiştir. Bu isim onların evinde Tuna'nın ilk defa gördüğü ve tattığı bir cikletin markasıdır.

Ada'nın şair olan dayısı, çocukluk dönemleri boyunca onlara hem fikri, hem edebi birçok şey katmıştır. 

Aras, Ada'nın ilk sevgilisi, ilk erkeği, yegâne aşkıdır. Ada, yine kendisinin söylediği gibi Mabelini sevse de, büyük gururu ve alkış merakından dolayı Aras'ı seçmiştir. Mabeli onun yaşca küçüğüdür. Tuna'da Ada hep bir eksiklik, bir ukde olarak kalmıştır.

Romanda adı geçen Ada'nın kuzeniyle evlenmiş ve öğretmen olmuştur. Ada ise herhangi bir meslekte sabit kalamamış, en sonda fotoğrafçı olmuştur. Tuna, roman boyunca yer yer iç savaş formlarından, gelgitlerden bahseder ve içinden geçer.

Bir salı sabahı uyandım. Bütün gazeteler hayatta en çok sevdiğim kadının bir cinayet işlediğini yazıyordu. Bunu hiç beklemiyordum. Beynimden vurulmuşa döndüm. İç dengelerim şiddetle sarsıldı. Oysa gerçeği biliyordum ama bana kimse tek bir şey sormamıştı. Onu mahkum etmişlerdi! Kapı çalındı. İki asker beni almaya gelmişti. İç savaş çıkmış, seferberlik ilan edilmişti. Bunu bekliyordum. Hiç şaşırmadım. Bunu uzun zamandır korku ve kuşkuyla hep bekliyordum. Hazırlandım ve o salı sabahı evden çıktım."

Genç bir öğretmen bir sabah Kuzguncuk'taki evinden apar topar alınıp, askere götürülür. O, bunun bir kabus olduğuna, arkadaşlarıysa onun iç savaşa katıldığına inanmaktadır. Oysa annesi oğlunun bir ambulansla evden götürüldüğünü anlatmaktadır.

Kumral Ada - Mavi Tuna, iç savaşın içimizde ve dışımızda, bireysel ve toplumsal olarak yarattığı yangınları umutsuz bir aşk üçgeni ekseninde anlatan sarsıcı bir roman.

Dört dile çevrilen Kumral Ada - Mavi Tuna birçok toplumsal yaramızı irdelerken unutulmaz bir aşk hikayesi anlatıyor.Haber okunma sayısı: 1009

htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER