Üsküdar Yeni Camii

30 Nisan 2015 Perşembe 09:48
uskudar-yeni-camii

Üsküdar Yeni Camii Sultan III.Ahmed tarafından yaptırılmıştır.

Camii isminin yeni olduğuna bakmayın. Üsküdar Yeni Camii 1710 yılında Sultan III.Ahmed tarafından annesi Valide Rabia Gülnüş Ümmetullah için yaptırılmıştır.

Lâle Devri baş mimarı Kayserili Mehmet Ağa tarafından yapılmıştır. İkişer şerefeli iki minaresi vardır. Ramazan ayında minarelerin arasında mahya asılmaktadır.

Cami avlusuna beş kapıdan girilir. Hakimiyet-i Milliye Caddesi'ne açılan kapı, çarşı tarafında bulunduğundan 'Çarşı Kapısı', eski Bit Pazarı kapısının karşısında bulunan ikinci kapı, 'Bat Pazarı Kapısı' veya 'Sebil yahut Hünkâr Kapısı' isimleriyle anılırdı. Üçüncü kapı, Arasta Çarşısı'na açıldığından 'Arasta veya Bedesten Kapısı', Balaban Caddesi tarafındaki dördüncü kapı, 'Balaban Kapısı, Cümle Kapısı, İmaret Kapısı veya Mektep Kapısı' adlarıyla bilinirdi. Beşinci kapı ise, 'Uncular Kapısı, Değirmen Kapısı, Mescit Kapısı, İmam Kapısı' isimleriyle meşhurdu.

Üsküdarımızda bulunan bu güzel camii oldukça büyük bir avlunun ortasındadır. Düz bir sahada ve sel yataklarının ortasında yaptırıldığı için su basmaması için yüksek konumda yaptırılmış bu yüzden camii'ye merdivenlerle çıkılmaktadır. İç avlu veya şadırvan avlusunun iki yanlarında ve bir de cümle kapısı tarafında olmak üzere üç kapısı vardır.

Üzerlerinde Hezarfen Mehmet Efendi'nin hattı ile yazılmış âyetler bulunur. Sol tarafındaki kapı üzerinde imzası vardır. Şadırvan avlusunun her cephesinde alt üst altışar pencere olmak üzere 36 penceresi vardır. Bunlar klâsik demir parmaklıklı ve içten tahta kapaklıdır. Avlunun zemini mermer kaplıdır. Üç tarafı, 14 mermer sütunun taşıdığı 17 kubbeli bir revak ile çevrilmiştir.
Orta yerde zarif bir şadırvan yer almıştır. Devrinin en güzel eserlerinden biri olan bu şadırvan tamamen mermerden sekiz yüzlü olarak yapılmıştır. Her yüzün köşelerinde mermer sütunlar vardır. Bu sütunların arasına nes pirinç şebekeler yerleştirilmiştir.

Ayrıca sütunları biribirine bağlayan kemer altına, mermer oyma şebekeler konmuştur.

Kuş evleri

Bütün gezginlerin ittifakla yazdıkları konulardan biri de ceddimizin çevreyi ve doğal hayatı koruma hassasiyetidir. Çünkü onlar, bırakınız bahçelerindeki bir ağacı kesmeyi, kamuya ait yerlerdeki ağaçlara da kimseyi dokundurtmazlarmış. Hayvanlara da sevgi vardı; Bizim medeniyetimizde kurdun kuşun hakkı gözetilmiştir. Rahmet Peygamberimiz, susuzluktan kavrulan bir köpeğe su verdiği için cenneti kazanmış olan faziletli bir kişiyi büyük bir mutlulukla ümmetine örnek göstermiştir. 

Bu sebeple ecdadımız, cami mimarisinde kuşları bile düşünmüş; sokakta kalmış hayvanlar, yaralı veya hasta göçmen kuşların bakım ve tedavi hizmeti için vakıflar kurmuştur. 

Kuş evleri, milletimizin hayvanata, özellikle kuşlara verdikleri değer ve önemin simgesi olmuştur. Bir binanın güneş duvarında bir kuş evi varsa kimse buna şaşırmazdı. Osmanlı kuşları, köpekleri, kedileri pek severdi. Sokak hayvanlarına barınak, kuşlar için kuş evleri, bunların su içebilmeleri için sulaklar yapılırdı. Soğuk kış günlerinde dağda bayırda bulunan kuşların, yabani hayvanların dahi gıda ve su ihtiyaçlarının karşılanması için kurulan vakıflar bulunuyordu. Bu ne asil, bu ne yüce bir anlayış, kavrayış ve hayatı yorumlama biçimidir…Kuşlar İslâmiyet’ten önceki devirlerden beri Türk toplumunda önemli bir yer tutmuştur. Türk kültürü, sanatı, etnografyası ve folklorunda her zaman yer almışlardır. Kuş evlerinin güzel örneklerini bu Caminin duvarlarında küçük konsol çıkmaları üzerinde oturan tam bir Türk köşkünün minyatür modeli biçiminde görülmektedir.

Yeni Camii'yi yaptıran Padişah Hanımı Gülnuş Valide Sultan hakkında yazılan kitap için tıklayın.


Kuş evlerinin başka güzel örneğini ise Ayazma Camii'nde görebilirsiniz.

Yeni camii fotoğraflarını görmek için tıklayınız.


Haber okunma sayısı: 3682

htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER