Muhabir olmak ister misiniz?

Üryanizade Camii

27 Mart 2015 Cuma 15:12
uryanizade-camii

Üryanizade Cemil Molla

Üsküdar Kuzguncuk’da Boğaz’ın hemen kıyısında güzel mi güzel, şirin mi şirin bu camii mutlaka görmelisiniz. Bir ibadet mekanından ziyade küçük bir köşkü andırıyor. 

Bu caminin kendine has bir mimarisi vardır. Adını banisi Üryanizade Ahmet Esat Efendi’den alır bu köşkvari şirin cami. 1878 – 1889 yılları arasında II. Abdülhamit Dönemi’nin Şeyhülislam’ı olarak görev yapan Esat Efendi, 1813’de İstanbul Eyüp’de dünyaya doğmuştur. Babası Mehmet Sait Efendi, II. Mahmut Dönemi’nde Kadılık yapmış. 

Kendisi de İstanbul Kadılığı, Anadolu Kazeskerliği, Rumeli Kazaskerliği, Ayan Meclisi Üyeliği ve son olarak Şeyhülislamlık gibi devletin önemli kademelerinde önemli görevlerde bulunmuş. 1889 yılında vazifesinin başındayken vefat eden Esat Efendi doğduğu yer olan Eyüp’de Eyüp Camii’nin güneyinde bulunan türbesine defnedilmiş.

Onun yadigarı olan bu şirin caminin “40 günde tamamlandığı” rivayet ediliyor. Fevkani olan yapının alt katı kayıkhane olarak taştan yapılırken üstte bulunan mescit ise ahşaptan yapılmış.

  Etrafını çevreleyen avlunun kuzeydoğusunda yer alan bu şirin cami, dikdörtgen bir plana sahip. Avluya güneydoğuda cadde üzerinden giriş düzenlenmiş. İki yanı tuğla örgülü üstte kırma çatılı bu giriş kapısı üzerinde Latin harfli bir kitabe yer alır ki burada caminin yapım yılı için yazan1860 yılı dikkati çeker. Ancak bazı kaynaklar da caminin yapım yılı olarak 1889 yılı gösterilir.

 

Cami, giriş cephesi ve denize bakan cephede yer alan pencereler vasıtasıyla aydınlatılmış. Giriş cephesinde düz atkılı yüksek üç pencereye karşılık denize bakan cephesinde iki kat şeklinde üçer pencere mevcut. Mihrabın yer aldığı cephesinde pencere bulunmaz.

 

Köşk gibi yapılmış olan bu şirin caminin en ilginç özelliği ise minaresidir. Minare camii ile uyumlu basık gövdeli, minicik bir köşk biçimindeki şerefesi baklava motifleriyle süslü. Şerefenin üst kısmında kademeli kaş kemerler, ara dolgularda ise beş kollu yıldızlar bulunurken daha üst tarafında mukarnaslar ve köşelerde yapraklar bulunur. Şerefeyi sekiz kenarlı kurşun bir külah örtü tamamlar.

 

Camiden içeriye girdiğinizde ahşap korkuluklarla çevrili zemin kat vardır. Deniz cephesinde açıklıkla geçilen bölüm son cemaat yeri niteliğinde düzenlenmiş bu bölümün hemen üzerinde Kadınlar Mahfili yer alır.

 

İbadet mekanı son derece sadedir. Öyle ki duvarlarda yer alan kalem işi süslemeler dahi bu sadeliği bozamaz. Mihrabı basit bir niş şeklinde mermerden yapılmış. Minber de de aynı sadelik devam eder. Dışarıdan kırma bir çatı ile örtülü olan ibadet mekanı, içeriden düz ahşap bir tavanla nihayetlenir.

 

Kalbinizin kapılarını aralayıp kendinizle huzurlu bir yolculuğa çıkmak istiyorsanız bu şirin camiye uğrayın derim. Boğazın eşsiz manzarası gözünüzün pasını silerken yüreğinizin de ferahladığını duyumsarsınız, sessiz ve derinden…

 
 Haber okunma sayısı: 1533

htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER