Muhabir olmak ister misiniz?

Şakirin Camii

08 Nisan 2015 Çarşamba 10:08
sakirin-camii

İç tasaramını bir kadının yaptığı ilk Camii'dir

Güzel Üsküdarımızda, Karacaahmet Mezarlığının girişinde bulunan muhteşem güzellikteki Camii'dir.

Şakirin kelimesi arapça "müteşekkir" anlamına gelmektedir. Hayırsever Semiha Şakir'in vefatından sonra çocukları tarafından modern tazda yaptırılmış bir camii'dir.

Semiha Şakir kimdir?

1905 yılında İstanbul, Laleli'de doğdu.Babası Osmanlı Ordusunda asker, annesi İstanbul'da tanınmış bir hanımefendiydi.


Babası 1916 da Çanakkale'de şehit düştü. Çocuk yaşta, babasını kaybetmesi yüzünden, derin bir sıkıntıya girmiştir. Fakat çok geçmeden kendisini toparlamış ve eğitimine devam etmiştir.

Semiha Şakir yeşil gözlü, uzun boylu, kumral saçlı güzel bir genç kızdır. 1923 yılında zengin bir iş adamı olan İbrahim Şakir ile tanışır. Suudi Arabistanlı genç işadamı İbrahim Şakir Bey ile 20 yaşında evlenip, Beyrut'a gelin gider. İstanbul'dan Lübnan'a gelin giden Semiha Şakir, Suudi eşi ve üç çocuğu ile Beyrut'ta, dağın tepesinde, dillere destan ve ünlü Amerikan dergisi Life'a kapak olmuş bir sarayda mutlu yaşarken, ülkesini de hiç unutmaz.

Özellikle, ülkesindeki, yaşlı, kimsesiz, yoksul insanlara yardım gönderir. Darülaceze gibi kurumların ihtiyaçları olan ve özellikle o yıllarda Türkiye'de bulunmayan malları gönderir. 1954 yılından sonra da bilinçli ve sistemli olarak, tesis kurma hizmetlerine girer. Eşini, 1982'de Mekke'de kaybeder. Bütün hayatını hayır işlerine adayan Semiha Şakir 9 Eylül 1998 yılında hakkın rahmetine kavuşur.

Şakirin Camii'ni Mimari proje tasarımını Hüsrev Tayla’nın yapmıştır. İç dekorasyonunu ise mimar Zeynep Fadıllıoğlu ‘nun yapması nedeniyle “bir kadın tarafından tasarlanmış ilk cami” olarak biliniyor.

Camii inşaatı 5 yıl sürmüştir. Cami'nin taşları özel olarak Anadolu'nun çeşitli yörelerinden getirtilmiştir. Tek kubbeli olan caminin içinde Osmanı ve Selçuklu süsleme sanatı kullanılmıştır.

3 tarafı camlarla çevrili caminin camları Kuran-ı Kerim sayfası gibi tasarlanmıştır. 10.000 metrekare alanı ile 500 kişilik bir camii'dir. 35 metre yüksekliğinde iki adet minaresi vardır. 7 Mayıs 2009 gününde ibadete açılmıştır.
Haber okunma sayısı: 1606

htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER