Muhabir olmak ister misiniz?

Rum Mehmet Paşa Camii

14 Nisan 2015 Salı 14:18
rum-mehmet-pasa-camii

Osmanlı İmparatorluğu döneminde İstanbul'un Anadolu Yakası'na yaptırılan ikinci cami olma özelliğini taşımaktadır

İstanbul yerli rumlardan bir ailenin çocuğu olup,sonrasında devşirme sistemine alınmış ve müslüman olan, Rum Mehmet Paşa tarafından yaptırılmıştır. Yapımına 1469 yılında başlanan cami, 2 yıllık inşaat sürecinin ardından 1471 yılında tamamlanarak ibadete açılmıştır.

Cami, mimari olarak Bizans ve Osmanlı esintilerini bir arada taşımaktadır. Cami son kapsamlı onarımını 1953 yılında geçirmiştir.

Osmanlı İmparatorluğu döneminde İstanbul'un Anadolu Yakası'na yaptırılan ikinci camii olma özelliğini taşımaktadır.

Cami, İstanbul Boğazı'nı gören bir tepe üzerinde bulunmaktadir. Caminin bulunduğu bölge 2008 yılındaki yönetsel düzenlemelere değin, Rumi Mehmed Paşa Mahallesi olarak anılıyordu. Cami, kendisinden sonra yapılan Şemsipaşa Camii ve Hüsrevağa Camii gibi diğer tarihî Osmanlı camilerine ile Marmaray'a oldukça yakın bir konumda bulunmaktadır.

Rum Mehmet Paşa Kimdir?

Rum Mehmet Paşa, çok akıllı çok zeki olmasıyla Osmanlı'nın gözünde itibar kazanmış rum bir ailenin çocuğudur.  Müslüman olmuş ve zekası sayesinde güven kazanarak Fatih tarafından veziriazamlığa getirilmiştir. Daha sonradan aklını Türklüğe ve devlete ihanet olarak kullandığı söyleniyor. Fatih'in devletin gelirlerini arttırmak istediği bir sırada Rum Paşa, Fatih'e bir ekonomik yöntem sundu bu yöntem sayende İstanbul yerlisi Rumları yüzyıllar boyu zengin etmenin temellerini attı.

Bu ekonomik yöntem şöyleydi:"Bizans'ın klasik maliye araçları "iltizam ve tekel" usulleri idi.

2.Mehmet, Bizans'ın iktidar adayı olabilecek yüksek aristokrasisini büyük ölçüde yok etmişti. İktidar güvenceye alındıktan sonra bunlardan geriye kalanlar arandı ve bulundular. İmparatorluğun gümrük vergileri,maden ocakları vs. gibi en zengin gelir kaynakları bunlara verildi.

Özellikle Bizans Hanedanından olan Paleoglar bu paylaşımda aslan payını almış oldular. Bunlardan Mesih Paşa gibi Müslüman olmuş ve büyük kazançlar elde etmiş onların dışında, Hristiyan kalan Bizans Hanedanından Paleoglar de çeşitli gelirler elde ettiler. Bunlar Selanik,Serez ve çevresinde sahip oldukları çeşitli gelirlerden sonra,İstanbul,Galata ve Gelibolu gibi önemli gümrük gelirlerini de ele geçirdiler. Bunun dışında Kommen Ailesi mensuplarının, İtalyanların ve özellikle Floransalılarında Fatih'in cömert insanlarından geniş ölçüde yararlandıklarını ve birçok darphanelerin, gümrüklerin, şaphanelerin iltizamlarını ele geçirdiklerini görüyoruz."Böylece Rum Mehmet Paşa padişaha verdiği akılla soyunun yüzyıllar boyu refahını sağladı.

Karamanoğllarına yapılan katliam

Rumlar için bunların yapan Veziriazam Türkler içinde tam tersini yaptı şöyleki Karamanoğullarını dize getirmek için sefere çıktığında Konya ovasında öyle bir katliam yaptı ki İstanbul'un acısını gerçekten çıkarmak istedi.O devirleri iyi bilen Aşıkpaşaoğlu yazdığı tarihte onun için şöyle diyor: "Rum Mehmet,yürüdü. Larende'ye vardı. Mescitlerini ve medreselerini yaktı,yıktı ve bozdu. Babasının evi gibi harap eyledi. Şehrin kadınlarını ve oğlanlarını soydurdu. Çıplak ettirdi.Larende'den gitti. Ereğli'ye çıktı.Ereğli'nin ilini ve köylerini harap eyledi...Rum şeytanı Mehmet Paşa İstanbul'un acısını almak isterdi.

"Rum Mehmet Paşa görevini yapmıştı ama sonu çok kötü oldu. Aşıkpaşaoğlu'nun ifadesiyle Fatih onu bir gün "it gibi boğdurdu."

Camiyi  Rum Mehmet Paşa, yaptırmıştır. Caminin yapımı tamamlanmadan idam edilen paşa'nın naaşı camiinin avlusunda yaptırılan sekizgen planlı, kesmetaştan yapılma bir türbede toprağa verilmiştir. Paşa'nın kendinden sonra ölen yakınları da, camiinin arkasında küçük bir mezarlığa gömülmüştür.Haber okunma sayısı: 2247

htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


YAZARLAR

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL

ÇOK OKUNANLAR


  • Haber bulunamadı

FOTO GALERİ

Ziyaretçi Sayacı

Bugün:
0 hit, 0 ziyaretçi, 0 ziyaret
Bu hafta:
101 hit, 48 ziyaretçi, 52 ziyaret
Bu ay:
766 hit, 398 ziyaretçi, 427 ziyaret
Toplam:
79151 hit, 27626 ziyaretçi, 30325 ziyaret