Muhabir olmak ister misiniz?

Mihrimah Sultan Camii

16 Nisan 2015 Perşembe 15:31
mihrimah-sultan-camii

İskele Meydanında III.Ahmet Çeşme'sinin hemen yanıbaşında bulunan camii'dir.

Mihrimal Sultan Camii'nin çok önemli de bir hikayesi vardır. Tabi bu hikaye doğrumu yoksa, Cami'yi ilgi çekici hale getirmek için mi yazılmıştır bilmiyoruz. Bu hikayeyi okumak için tıklayın. 

Mimar Sinan'ın Kanuni Sultan Süleyman'ın Hürrem Sultan'dan doğan kızı Mihrimah Sultan için yaptığı camidir. Avlusuna iki taraftan taş merdiven ile çıkılır. Ortasında çınarlarla süslü yerler bulunup, bir kubbesi olup, iki tane de minaresi mevcuttur.

Nisan ve Mayıs aylarında Bayezid yangın kulesinden veya o bölgedeki yüksek bir noktadan İskele Cami'sine doğru bakıldığında; sabah gündoğumunda İskele Camii'nin iki minaresi arasından güneşin doğuşu ve akşam gün batımında ise (Hicrî takvime göre her ayın 14'ünde) ayın doğuşu izlenebilmektedir.

Aynı kuleden batı ufkuna Edirnekapı istikâmetine doğru bakılır ise; Mihr-î Mah Sultan Edirnekapı Külliyesi'nde de, sabah ayın akşam da güneşin batışı izlenebilmektedir. Onun için Mihr-î Mah Güneş ve Ay manasına gelmektedir.

Daha önce hiç duydunuz mu yada gördünüz mü bilmiyoruz ancak bu camii'nin çok önemli bir özelliği vardır. Camii'nin duvarında yapılmış olan bir güneş saati bulunur. İstanbul’daki en güzel dikey saat Üsküdar’da Mihrimah Camiinde bulunur.


Güneş Saati : 

İstanbul’daki dikey güneş saatleri Murat Paşa, Fatih, Sultan Selim, Sultan Ahmet, Beyazıt, Süleymaniye, Ayasofya camilerinde bulunur. Bu saatlerin çoğunda cami duvarına doğrudan çizilmiş bulunan işaretler silinmiş, çubuklar kopmuş, eğritmiş ya da düşmüş haldedir.

İstanbul’daki en güzel dikey saat Üsküdar’da Mihrimah Camiinde bulunur. Mermer bir levhaya çizili ve duvara demir tırnaklarla tutturulan saatin sağ alt köşesinde Muvakkit Derviş Yahya Muhittin tarafından yeni Merkez Camiinde kullanılmak üzere 1183 (1770) senesinde yaptırılığı belirtilmektedir.

Kadranın üst tarafında “Eser-i Saitzade Mehmet Arif Elmemur bi Hizmetül Evkat” başlığı yer almaktadır. Bu saat, Sultan 1. Abdülhamit’in inşa ettirdiği Beylerbeyi Cami Muvakkithanesinde bulunmaktayken, sonraları İskele Camii de denen Mihrimah Camii’nin duvarına yerleştirilmiştir. Yatay çubuk 1970′de yenilenmiş ancak kutup eksenine paralel çubuğun yeri belli olmakla birlikte takılmamıştır.Haber okunma sayısı: 1694

htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


YAZARLAR

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL

ÇOK OKUNANLAR


  • Haber bulunamadı

FOTO GALERİ

Ziyaretçi Sayacı

Bugün:
0 hit, 0 ziyaretçi, 0 ziyaret
Bu hafta:
101 hit, 48 ziyaretçi, 52 ziyaret
Bu ay:
766 hit, 398 ziyaretçi, 427 ziyaret
Toplam:
79151 hit, 27626 ziyaretçi, 30325 ziyaret