Muhabir olmak ister misiniz?

Kuşkonmaz Camii

24 Şubat 2015 Salı 17:11
kuskonmaz-camii

Şemsi Paşa Camii

Baştan başa Üsküdar'ı süsleyen zerafetli eserlerin içinde öyle hikayeler gizlidirki, insan öğrendikçe büyüleniyor.

Şemsi Paşa Camii Üsküdar sahilini güzelliği lie bir inci gibi süsleyen Mimar Sinan'ın eseridir. Hemen söylemeden geçmeyelim ki; koca Osmanlı Mimarı Sinan'ın Üsküdar'da bir esere dokunması onun bu eseri yaptığını bilmek çok etkileyici.

Şemsi Ahmet Paşa Kimdir?

Şemsi Ahmet Paşa 1492'de Arnavutlukta dünyaya gelen devlet adamıdır. Son Candaroğulları ya da İsfendiyaroğulları beyi Kızıl Ahmet'in torunu, Mirza Paşa'nın oğludur. Yavuz Sultan Selim'in hizmetinde Çaldıran Savaşı, Mercidabık, Ridaniye, Zigetvar gibi savaşlara bölükağası olarak katıldığı biliniyor. 

Kanuni Sultan Süleyman döneminde sipahiler ağası oldu. 1555 tarihinde vezir Ünvanıyla Anadolu Beylerbeyliğine atandı. Rumeli Beylerbeyi olarak da Kanuni'nin son seferi olan zigetvar seferine (1566) katıldı. 

Sultan 3. Murat tahta çıkınca (1574), kendi deyimiyle ‘‘isfendiyaroğulları'nın ocağını söndüren’’ Osmanoğulları'ndan intikam almak için, padişahın para hırsından yararlandı ve ona 40 bin altın rüşvet verdi. Birçok saray entrikasına karıştı ve Sokullu Mehmet Paşa'nın öldürülmesinde etkili oldu.

Şair ve güzel konuşan bir kimse idi. Padişahlar sohbetlerinden hoşlanırlar ve daima meclislerinde bulundururlardı. Avcılık ve silahşorlukta da mahirdi. Kanuni ava çıktığında onu da beraberinde götürürdü. Şemsi Ahmed Paşa, Şehname-i sultan murad (tarih-i dilârâ) adlı mesnevi tarzında manzum bir tarih yazmıştır. Paris, Viyana ve Roma'da üç nüshası vardır. Eser 3.Murad'a ithaf edilmiştir. 3.Murad devrine kadar osmanlı tarihi anlatılmaktadır. 1160 beyitle Samanoğulları ve Selçukluları terennüm ettikten sonra 3.Murad'a kadar bütün osmanlı sultanlarını şairane bir üslupla övmüştür. Kanuni devri eserde genişçe yer almakta, Kanuni'nin gazaları ile devrinin diğer bazı olayları anlatılmaktadır. Daha sonra 2.Selim ve üçüncü murad devirlerine geçilmekte ve 1579'da sadrazam sokollu mehmed paşa'nın öldürülmesi hadisesi ve bir hatime ile sona ermektedir.

Mimar Sinan'a Üsküdar'da cami ve medrese yapıp oraya defnedildi. cami, vefatı senesi bitti 

Şemsi Paşa Camii'ne niye kuş konmuyor?
Neden Kuşkonmaz Camii deniyor?

Rivayete göre şakalarıyla bilinen Şemsi Paşa, Mimar Sinan, Sokullu Mehmet Paşa Camii'ni inşa ettikten sonra Sokullu'ya takılır: "Bak Sinan'a cami yaptırdın ama tepesine kuşlar pisliyor." Daha sonra o dönemde paşaların cami yaptırması âdetten olduğu için Şemsi Paşa da cami yaptırmaya karar verir. Fakat, Sokullu'ya söylediklerini unutmadığı için kara kara düşünmektedir. Gidip derdini Mimar Sinan'a anlatır. Sinan, "Gökyüzünü gören her şey, kuşların hedefidir ama merak etme, ben sana kuş konmayan bir cami yapacağım." diye söz verir. Şemsi Paşa Camii'ni Üsküdar sahilinde dalgaların en sert vurduğu nokatada bir dalgakıranla birlikte inşa eder. Caminin kubbesindeki kanallar üste doğru rüzgâr üflerken, ses çıkararak, kuşları camiden uzak tutuyor.

Şemsi Paşa Camii küçük ama oldukça sade ve temiz bir camidir. Mimar Sinan'ın yaptığı en küçük eserdir. Tek minarelidir. 

Mihrabın iki yanında duvara bağlı birer küçük sütun bulunur. Bu sütunlar kendi çevrelerinde döndürebilirsiniz. Bu caminin denge sisteminin uyarıcısıdır. Eğer çevirdiğinizde bu sütun dönmediği takdirde caminin dengesi bozulmuş demektir. Aynı sistem Fatih Camii’nde ve Edirne’deki Selimiye Camii’nde de vardır.

Caminin önünde Şemsi Ahmet Paşa'nın Türbesi bulunur. Caminin deniz tarafındaki duvarında çerçeve içinde muhafaza edilen “v” şeklindeki kumaşın ise Kabe örtüsü olduğu cami yetkilileri tarafından ifade edilmiştir. Fakat örtüden alınan bu parçanın neden “v” şeklinde alındığı bilinmemektedir.

Zamanında dershane olarak kullanılan yapı şimdi kütüphane olarak kullanılmaktadır. 1997-1998 yıllarında ben de bu kütüphanenin masalarında ders çalışmış biri olarak kendimi çok şanslı hissediyorum. Son zamanlar restorasyon çalışmaları ile külliye ve özellikle haziresi bambaşka bir görünüm kazanmıştır. Haber okunma sayısı: 2631

htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER